Lorem ipsum

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed venenatis mollis lac us a egestas.

Mgr. Emese Varga

Iskolai bántalmazás

Miért lesz egy gyerek bántalmazott az iskolában? Hogyan segíthet a szülő, tanár hogy gyermeke ne szorongva, hanem felszabadultan élje az iskolai éveit? Lássunk néhány hasznos tanácsot , melyeket szertnék mindenki figyelmébe ajánlani !!

Az iskolába nem való az erőszak. Semmilyen szinten nem megengedhető, hogy valaki másokat bántson. De a legszigorúbb szabályok ellenére is válhat valaki bántalmazóvá, ha a hajlamai, vagy a háttere megvan hozzá, és ő képes lesz megtalálni az áldozatait is.

Miért?

Mert az agresszor belső feszültsége általában olyan nagy, hogy akkor is le akarja majd vezetni, ha cserébe komoly büntetést kap.Egy folyamatot nem meggátolni kell, hanem megérteni, hogy miért történik, és megelőzni.

De hogyan lehetne megelőzni az iskolai agressziót? Mi lehet a megelőzés működő módja?

A családon belüli önbizalom növelés.

Mert így nem „teremtünk” akarva-akaratlanul áldozatot a saját gyerekünkből. És ha nincs potenciális áldozat (mert a gyerekünk már nem így gondol magára), akkor nincs olyan iskolai tettes sem, aki megtámadhatná.

Milyenek a bántalmazott gyerekek ?

Általában a közösség szélén elhelyezkedőkből kerülnek ki.

Más módon gondolkodnak, viselkednek, mint az átlag. Elfogadottságuk átlagos, vagy az alatti.

Kevés az önbizalmuk. Az osztály hierarchia legalsó részén tartózkodnak, egyedül vannak, vagy valamilyen módon kívülállók a közösségben.

Az áldozathoz kapcsolódó okok

1. Egy tipikus, áldozat típusú gyerek valamilyen módon kilóg a sorból. Vagy a testi adottságai, vagy a lelki beállítódása révén. Mivel ezt a különbözőségét nem tudja magában elfogadni, sokszor önbizalomhiánnyal küzd, és ez jelenti az ürügyet a tettesek számára.

2. A gyerekek nagy része valami miatt szorong. Akár az elvárások miatt, akár a saját hozott képességei miatt. Alacsony az önbizalmuk, és sorozatban olyan helyzetekkel találják szemben magukat, ami még jobban megerősíti bennük, hogy nem elég jók valamiben.

3. Az áldozatok egy része már otthonról olyan elvárásokkal jön, ami miatt nem tudnak természetesen viselkedni. Már eleve stresszesebbek a dolgozatok, a saját megítélésük miatt, és ezzel támadási felületet adnak a kritikusabb osztálytársak számára.

4. Az áldozatok jelentős része túlféltett gyerek. A szülői túlféltés miatt szinte megvalósítják azokat a szülői félelmeket, „elvárásokat”, hogy a gyerek nem életképes, és vigyázni kell rá.

Milyenek a bántalmazó gyerekek ?

Rombolják a megcélzott gyerekek önbecsülését.

Attól érzik erősnek magukat, ha a másik mellettük gyengének tűnik.

És ezt az erőfölényt szeretik rendszeresen éreztetni. Ami egyben azt is jelenti, hogy másképp nem érzik elég erősnek magukat, és szükségük van a saját gyengeségük érzetéből származó belső feszültség levezetésére.

Ha ez nem sikerül azonnal, keresnek valakit, aki kellően egyedül van, és gyengébbnek tűnik náluk. Gyorsan elvesztik a türelmüket, a „kiszemelt” áldozatok (a kiválasztásuk lehet tudatos, és tudattalan is) magatartását pedig úgy értelmezik, hogy az személyesen rájuk irányul, gyakran támadásnak minősítik, pedig nem az.

bántalmazók módszerei nagyon sokfélék, gyakran nincs fizikai nyoma, mivel lelkileg igyekeznek a másikat megtörni.

De ettől ez még ugyanúgy bántalmazásnak számít!

Hogyan vethet véget szülőként az iskolai bántalmazásnak, ha gyermeke az áldozat?

  • Ismerje fel, ki a bántalmazó. A bántalmazók szeretnek közel állni a másikhoz, hangosan beszélni. A bántalmazó a másik arcához közel hajolva beszél, egy nap kedves, a másik nap gonosz.
  • Magyarázd el, hogy léteznek ilyen gyerekek , ezért nem kell azokkal barátkozni akikről úgy érzi, hogy néha bántják, megbántják, kiközösítik őt.
  • A bántalmazót, vagy a bántalmazást nem kell eltűrnie. Jelentse a felnőtteknek, ha ilyesmi történik vele.
  • Közben győződj meg arról is, hogy a gyermekednek van legalább egy-két barátja. A verekedős, vagy lelkileg bántalmazó gyerekek messziről „kiszagolják” a magányosakat.
  • Magyarázd el, hogy az igazi barátok hogyan viselkednek. A bántalmazó gyerekek inkább uralomra, és irányításra törnek a csoporton belül.
  • Segíts neki, hogy meg tudja védeni magát!

  • Kerülje a verekedős társaságot.
  • A bántalmazó gyerekek célja, hogy aláássák mások önbizalmát (leginkább azért, mert nekik még kevesebb van). Ha egy ilyen fiú, vagy lány gúnyolódik, azt nem kell komolyan vennie, mert ez jobban szól róla, mint arról, akiről mondta. Nem szabad, hogy ilyenkor egy bántalmazó gyerek elégtételt érezzen, mert akkor újra piszkálódni fog. A gyermekünk válaszából éreznie kell az erőt és a tartást, hogy tudja, rossz célszemélyt talált a piszkálódáshoz.
  • Ha a gyermeked az utcán találkozik ilyen társasággal, menjen be egy olyan épületbe, ahol biztosan vannak felnőttek, akik segíteni tudnak neki (rendőrség, könyvtár, orvosi rendelő).
  • Az önvédelmi sportok emelik a gyermeked önbizalmát. Ha szereti, járjon addig, amíg elég erős önbizalma lesz.
  • Gyakoroljátok be otthon a teendőket ilyen esetben. Tanítsd meg neki, hogy merjen határozottan kiállni magáért (ami nem egyenlő azzal, hogy visszaüt, vagy ő is verekedéssel védi meg magát). Inkább egy határozott, magabiztos kiállást jelent, egyfajta kisugárzást. Olyan állapotot, amiben a gyermeked is elhiszi, hogy őt nem bánthatják. Mivel a bántalmazók mindig a gyengébbet keresik, a magabiztosság önmagában elég, hogy leszálljanak róla.
  • Jelezd az osztályfőnöknek, igazgatónak, ha a gyermeked bántalmazzák. Lehet, hogy ők már észrevettek valamit, vagy több információval rendelkeznek az egyes esetekről.
  • Amennyiben a gyermeked bántalmazzák, kérdezd ki azokat a szülőket, akiknek a gyermeke szintén érintett. Az együttes fellépésnek nagyobb ereje van.
  • Ha gyermeked sorozatos, vagy kegyetlen bántalmazást szenvedett el, a vele történt eseményeket fel kell dolgoznia, hogy az önbizalma helyre álljon. 

  • Ajánlom a következő kis filmeket mindenki figyelmébe , sok hasznos információt és útmutatást tartalmaznak.                                                                                                                                                                                                                      Ne feljtdsd el : Mindig  mondj NEMET AZ ISKOLAI BÁNTALMAZÁS BÁRMILYEN  FORMÁJÁRA, MERT NEM Helyes!                                                                                                                                                                                        AZ ISKOLÁBA  A BÁNTALMAZÁS NEM VALÓ ÉS NEM ELFOGADHATÓ !

 

 

Novinky

Kontakt

  • Základná škola Viktora Szombathyho s VJM - Szombathy Viktor Alapiskola Námestie Slobody 141 Jesenské - Feled
    Nám. Slobody 141
    98002, Jesenské
  • +421 x 047/5698425

Fotogaléria