Mgr. Emese Varga

Barátságok gyerekkorban,  legjobb barát

A barátok kulcsfontosságú szerepet játszanak minden korosztályban, és különösen a gyermekkorban és a serdülőkorban, alapvető fontosságú a társadalmi, és érzelmi fejlődés szempontjából. A barátja tanítja, oktatja és hozzájárul az identitás fejlődéséhez. A barátja lesz támogatás, társ, bűnös, bizalmas, de rivális és néha ellenség. A barátok egyenlők csoportját alkotják, amelyek különböznek a családi csoporttól, ahol minden gyermeknek meg kell hoznia saját szerepét, megtanulnia, hogy kapcsolatba lépjen és megértse a kapcsolatokat.

A legjobb barátok társadalmi hatása. A legjobb barát az első olyan különleges kapcsolat, amelyet a gyerekek létrehoznak valakivel, aki nem tartozik a családuk magjához.Ez a kapcsolat olyan szociális készségek fejlesztését foglalja magában, amelyek lehetővé teszik, hogy szerepet vállaljon az interakcióban. A családban a szerep a születéstől kezdődik, a gyermek a ... unokaöccse ... de a legjobb barátjával folytatott interakcióban a gyermeknek barátként kell kialakítania szerepét, amelyre különböző társadalmi készségek indulnak.

Ebbe a kapcsolatba merülve a gyermek egy nagyon speciális interakciós mintát hoz létre, ez a minta a hatásokon alapul, és meghatározza a gyermek viselkedését a kapcsolatban. Ez a minta határozza meg a gyermek jövőbeni társadalmi kapcsolatait, ez egy tanult minta, amely inkább megismétli magát.

A legjobb barát érzelmi hatása. A gyermekkorban a barátokkal létrejött kapcsolatok erős érzelmi hatást gyakorolnak a gyermekre. A legjobb barátok sokkal többet osztanak meg, mint a játékok, sok érzelem tapasztalható gyermekkori barátságokkal; a szeretetből, örömből, haragból, féltékenységből, haragból stb. ... Ez a kapcsolat ezen érzelmi tartománya a gyermekek érzelmi fejlődéséhez szükséges. A barátjával való kapcsolatuk révén különböző érzelmeket fognak tapasztalni, és stratégiákat dolgoznak ki azok szabályozására.