Mgr. Beata Zagyiová

Magyar nyelv és irod. 6.A 2020/21

2020.10.28. -Szerda

Sziasztok!

Úgy döntöttem befejezzük a nyelvtant, és elkezdjük az irodalmat. Tehát elő kell vennetek az év elején kapott 60 lapos vonalas füzetet, amibe eddig még nem írtunk semmit. Ha megtaláltad, akkor az első lapot kidíszíted, a 2. laptól kezdve pedig 5 centis margót húzol minden lap bal oldalára. Olvasd el kétszer, hogy mit akarok, ne össze-vissza legyen! Tehát minden kap bal oldalára 5 centis margó! A margóba fogod írni azt, amit én nagy nyomtatott betűvel fogok itt írni. És akkor mehet is a füzetbe az első jegyzet. Használj színest és vedd elő a legszebb írásod! A jegyzetet meg is kell tanulni, mert jövö héttől online órák lesznek, ahol feleltetek is. Ha készen vagyok fényképezzétek le, és küldjétek el nekem: zagyibeazsszombathyho@gmail.com.

Cím: Népköltészet

JELLEMZŐI: -közösségi jelleg- 1 közösség érzelmeit, gondolatait fejezi ki

-szóbeliség -szájhagyomány útján terjed

-változatképződés - 1 műnek több változata is lehet

-alkalomszerűség - mindig valamilyen alkalomhoz kapcsolódik pl.: munka,

szerelem, ünnep, halál

-a szerző ismeretlen

A NÉPKÖLTÉSZET MŰFAJAI: mese

monda

mítosz

ballada

Határidő: 2020.11.2.

2020.10.22. - Csütörtök

Sziasztok!

Remélem a két táblázatot már mindenki hiba nélkül fújja. Hétfőn meg is győződök róla!  Addig, hogy el ne felejtsétek, itt lesz két feladat!

1, feladat: Mi jellemző az egyes toldalékokra?

Ezt csak végig kell csinálnod, nem kell belőle semmit visszaküldened nekem, sem leírnod a füzetbe!

2, feladat: Csoportosítanod kell a szavakat a toldalékok fajtái alapján! Ez a feladat kerüljön be a füzetbe úgy, hogy a minden szónál írd oda a jelek és  ragok fajtáját a tanultak szerint!

pl.: labdáIm - birtokos személyjel /természetesen a zászlócskát ki kell tenni, de itt nem tudomsmiley/

Ha elkészültél, akkor fényképezd, és küldd el nekem! Köszönöm!

2020.10.20.- Kedd

Sziasztok!

A mai óra tananyaga: KÉPZŐ, JEL , RAG. És ha suliban lennénk, akkor erre rávágnátok, hogy mi már ezt vettük! Na igen! Az én válaszom pedig az lenne, hogy átvettük, de nagyon jó lenne már meg is tanulni!!!

A következő tanulóknak ma nem lesz lecke: Dávid, Annamari,Tomi, Máté Viki, Katóca, Erika, Csabi. Ti nyugodtan dőljetek hátra, és lazítsatok! smiley

A többieknek sem kell semmit írni a füzetbe, de a következő 2 táblázatot MÁR MEG KELL TANULNI, ÉS NEM ÚGY, MINT EDDIG!!!

JELEK:

-t, -tt

Múlt idő jele

-na, -ne, -ná, -né

Feltételes mód jele

-j

Felszólító mód jele

-k

Többes szám jele

-bb

Középfok jele

Birtokjel

-i

Birtoktöbbesítő jel

RAGOK:

-t

Tárgyrag

-k, -sz, -unk, -ünk, -tok, -nak, -nek

Igei személyrag

-nak, -nek, -tól, -től, -ról- ről, -ban, -ben,stb.

Határozórag

Tehát visszaküldeni semmit nem kell, viszont meg kell tanulni!!! Hibátlanul kérem! Köszönöm!

2020. 10.15. - Csütörtök

Sziasztok!

A mai órán folytatjuk a szóalaktant. Most legalább lehetőségetek lesz magatokat leellenőrizni, hogy egyedül hogyan is boldogultok. Mindössze 2 feladatot kell megoldanotok.

1, feladat

2, feladat

Az előző feladatban szereplő szavakat írd be a füzetbe, és a tanultak szerint elemezd le. Tulajdonképpen már csak a  jelek és ragok fajtáját kell megállapítanod, ha az első feladatot hibátlanul megoldottad. Ezt kell lefényképezned és elküldened nekem a következő e-mail címre: zagyibeazsszombathyho@gmail.com

Jó munkát és szép napot kivánok mindenkinek!