Lorem ipsum

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed venenatis mollis lac us a egestas.

Mgr. Marta Veresová

        

                           2021.január 18. hétfő

                             Kedves 8.-osok!

    Az előző órai kis felmérővel befejeztük az államról szóló témakört. Ma újat kezdünk. A tanév következő részében témánk a  jogi ismeretek lesznek. Mivel elég igényes, nehéz tananyag, én mindig felírom nektek ide a jegyzetet, amit csak le kell másolnotok a füzetbe.  Kezdjük is mindjárt az első tananyaggal:

                                                            Jogi normák

   Az emberi társadalom fejlődése során idővel már nem erőszakkal oldották meg a problémákat, hanem megalkották az együttélés szabályait.  Ezek eleinte a szokások, hagyományok alapján alakultak ki, és nemzedékről nemzedékre öröklődtek.  Majd fokozatosan kialakultak olyan társadalmi normák, amelyek kötelező érvényűek voltak. Ezek a jogi normák. 

     A norma viselkedésmintát, kötelező szabályt jelent.       Ezeket két alapvető csoportba sorolhatjuk:

    Viselkedési szabályok - ezeket az emberek alakították ki, és hagyomány útján adják át a következő nemzedéknek. Megszegésükért nem jár büntetés, de embertársaink elítélnek érte.

    Törvények - az állami szervek által kiadott, kötelező érvényű rendelkezések. Megszegésükért büntetés jár. Ennek mértéke attól függ, hogy milyen súlyos a törvénysértés.

   Mára ennyi.  Kérem, hogy ezt a rövid jegyzetet másoljátok be a füzetbe, és tanuljátok meg!

                    Jó munkát, szép napot kívánok! smiley

                      2021. január 11. hétfő

                                    Kedves 8.-osok!

   Először is mindenkinek nagyon boldog újévet kívánok!heart

   Véget ért a téli szünidő, folytatjuk a tanulást. Sajnos, még mindig csak így, az interneten keresztül.

    A szünidő előtti utolsó óránkon befejeztük  az államhatalmakról szóló témakört. Arra kérlek Titeket, hogy  ismételjétek át az erről szóló anyagrészeket a füzetből ( az utolsó 3 tananyag), majd válaszoljatok a következő kérdésekre!

  1.   Sorold fel az államhatalmakat!

   2.  Melyik államhatalmat képviseli a parlament? Mi a szlovák parlament teljes neve?

   3.  Hány képviselője van a szlovák parlamentnek?

   4.  Sorold fel azt a 3 államhatalmi szervet, amelyek a végrehajtó hatalmat képviselik!

   5.  Ki Szlovákia köztársasági elnöke?

   6.  Melyik államhatalmat képviselik a bíróságok és ügyészségek?

   7.  Ki, és milyen időtartamra nevezi ki a bíróságokon tevékenykedő bírókat?

   8.  Hány bíró alkotja a Szlovák Köztársaság Alkotmánybíróságát, és hány évig töltik be ezt a tisztséget?

                 Ennyi.  Ha elkészültök a válaszokkal, küldjétek el nekem!

             Jó munkát, szép napot kívánok!

                          2020. december 14. hétfő

                                  Kedves 8.-osok!

   Ma folytatjuk az államhatalmakkal  való ismerkedést. A törvényhozó - és végrehajtó hatalmat már átvettük. Ezért mára már csak a                     Bírói hatalom             maradt. Ez lesz a mai témánk.

          A demokratikus államban léteznie kell olyan hatalomnak, amelyik ellenőrzi, hogy mindenki a törvényekkel összhangban cselekszik-e. Ezt a feladatot az ellenőrzői és bírói hatalom tölti be.  Hazánkban a fő ellenőrzői feladatot a  Legfelsőbb  Ellenőrzési  Hivatal  látja el. A bírói hatalmat bíróságok és ügyészségek  képviselik. Az állampolgárok közti peres ügyekben a független és pártatlan bíróságok határoznak.  A pártatlanság azért fontos, mert nem megengedett, hogy a bíró/bíróság valamelyik fél pártján álljon, pl. személyes ismerőse legyen valamelyiknek.

     A bíróságokon tevékenykedő bírókat a köztársasági elnök  nevezi ki korlátlan időtartamra.

   A bírói hatalomban különleges helyet foglal el a Szlovák Köztársaság Alkotmánybírósága. Feladata, hogy az alkotmány megsértése esetén hozzon ítéletet. Szlovákiában az alkotmánybíróságot 13 bíró alkotja, akiket a köztársasági elnök nevez ki 12 éves időtartamra.

  Mára ennyi.      Feladatotok, hogy ezt a jegyzetet (az egészet!!) másoljátok be a füzetbe!  

Mivel a végére értünk ennek a témakörnek, arra kérlek titeket, hogy ismételjetek át mindent, amit az államhatalomról tanultunk!  A következő alkalommal témazárót írunk.

     Jó munkát, szép napot kívánok!   Vigyázzatok magatokra! smiley

                          2020. december 7. hétfő

                                    Kedves 8.-osok!

     Két hete kezdtük átvenni  az államhatalmakról szóló témakört. Múlt héten megtanultik, hogy melyik államhatalmi szerv fogadja el a törvényeket, tehát a törvényhozó hatalmat vettük át.  Ma folytatjuk.

                            Mai témánk:                         A végrehajtó hatalom

      A végrehajtó hatalmat képviselő államhatalmi szerv  a kormány.  Élén a miniszterelnök áll, tagjai a miniszterek. Ők állnak a minisztériumok élén.  A minisztériumok a társadalmi élet egyes területeit irányítják. Pl: oktatásügy, egészségügy, pénzügyek, stb.  A kormány megbízatása 4 évre szól.  Mindig annak a pártnak a miniszterelnök-jelöltje alakíthat kormányt, amelyik a parlamenti választásokat megnyeri, tehát a legtöbb szavazatot kapja.  Ha nem szerzi meg a leadott szavazatok 2/3-át, akkor más párttal/pártokkal kell koalíciót alkotnia, tehát együtt kormányoznak. Szlovákia miniszterelnöke jelenleg Igor Matovič. 

    A végrehajtó hatalmat képviselik a helyi önkormányzatok  is. Ezek irányítják a településeket, tehát a falvakat és a városokat.  Vannak megyei önkormányzatok is, amelyek az egyes megyéket (kerületeket) irányítják.

    A végrehajtó hatalmat képviseli még a köztársasági elnök is. Ő képviseli az országot.  A mindenkori köztársasági elnök  a fegyveres erők főparancsnoka, fogadja és kinevezi a nagyköveteket, népszavazást ír ki.  Szlovákia köztársasági elnöke jelenleg Zuzana Čaputová.

       Kérem, hogy ezt a jegyzetet másoljátok be a füzetbe, fényképezzétek le, és küldjétek el nekem!

    Mára ennyi.  Szép napot nektek, vigyázzatok magatokra!  smiley

   

        

                  2020. november 30. hétfő

                                      Kedves 8.-osok!

     Múlt héten egy új témakört kezdtünk, még pedig Az államhatalomról szólót.  Leírtátok, hogy melyek az államhatalmak.  A mai naptól kezdve egyenként fogjuk átvenni a három államhatalmat. 

  Mai témánk tehát:    A törvényhozó hatalom

        A törvényhozó hatalmat a parlament  képviseli. A mi parlamentünk teljes neve:  A Szlovák Köztársaság Nemzeti Tanácsa (Národná rada Slovenskej republiky).  A törvényhozás olyan folyamat, amelynek során új törvényeket fogadnak el, vagy a már meglevőket módosítják. A parlament akkor határozatképes, ha jelen van a képviselők egyszerű többsége, tahát 50% + 1 fő. Vagyis jelen kell, hogy legyenek eggyel többen, mint a fele. Ez a mi parlamentünk esetében 76 képviselőt jelent, mivel a parlamentünkben 150 képviselő van . Ennek a fele 75, de mivel eggyel többen kell, hogy legyenek, ezért az egyszerű többség 76 képviselő.  Ha egy törvényt vagy törvénymódosítást a parlament elfogad, csak akkor léphet érvénybe, ha azt aláírja a köztársasági elnök is. Ha ez is megtörtént, akkor még nem rögtön lép érvénybe az új törvény, mert kell hagyni időt arra, hogy a lakossággal megismertessék. Azt az időszakot, ami a törvény elfogadásától az érvénybe lépéséig eltelik, legiszvakációs időszaknak nevezzük.  Egy új törvény akkor lép érvénybe, ha nyilvánosságra hozzák a Szlovák Köztársaság Törvénytárában ( Zbierka zákonov Slovenskej republiky). Egy új törvény általában egy hónap vagy egy év első napján lép érvénybe.  Szlováki a parlamentjének jelenlegi elnöke Boris Kollár.

   Azt kérem, hogy ezt a jegyzetet (az egészet!) írjátok be a füzetbe. Ha megvan, fényképezzétek le, és küldjétek el nekem.

     Szép napot kívánok!  smiley

          

                          2020. november 23. hétfő

                                              Kedves 8.-osok!

     Az előző alkalommal  befejeztük a  kormányzati formákat egy teszttel.  Többen vagytok, akik ezt még nem csinálták meg. Vagy csak nem küldtétek el nekem? Kérlek titeket, hogy ezt pótoljátok!

     Ma új témakört kezdünk. Ez pedig    Az államhatalom.

   Ma csak egy kis bevezető:

  Mi a tanév elején, együtt az iskolában, tanultunk már az állam funkcióiról. Nos, ezeket a funkciókat az államhatalmi szervek töltik be.

  Az állam egy bonyolult szervezet, amely sokféle tevékenységet folytat.  A hatalom nem egy ember vagy csoport kezében összpontosul, mert visszaélhetnének vele. Ennek az évnek az elején vettük át a választójogot is. Ez, ugye, az a folyamat, amikor az állampolgárok megválasztják képviselőiket az államhatalmi szervekbe.

 Az államhatalom 3 független egységre oszlik. Úgy is mondhatjuk, hogy az államhatalom 3-mal osztható.

   A három államhatalom a következő:

   Törvényhozó hatalom  -  ezt az államhatalmat a parlament képviseli.

   Végrehajtó hatalom  -  ezt az államhatalmat a  kormány, a helyi önkormányzatok és a köztársasági elnök                                                         képviseli.

   Bírói hatalom  -  ezt az államhatalmat a bíróságok és az ügyészségek képviselik.

  Nos, mára csak ennyi. Egy hét múlva folytatjuk. Egyenként átveszünk majd minden államhatalmat.

  Most arra kérlek titeket, hogy amit ide leírtam, azt másoljátok be a füzetbe, és a jegyzetet küldjétek el nekem.

   Szép napot kívánok! Vigyázzatok magatokra!!!  smiley

 

           2020. november  16. hétfő

                                                     Kedves 8.-osok!

     Átvettük a kormányzati formákat.  A mai feladatotok ezzel kapcsolatos. 

                    Témazáróként töltsétek ki a következő tesztet:

                 

1.   Sorold fel a tanult 3 kormányzási formát!

 

2.  Mi a jelentése a  „ res publica”  szónak?

a)  a nép dolga     b)  közös dolog    c)  az uralkodó  jogai

 

3.  Hány  évre  és  kik választják  meg  Szlovákiában a köztársasági  elnököt?

a)  a lakosok 5 évre     b)  a parlament  5 évre     c)  a lakosok  4 évre

 

  4.  Mi  Szlovákia kormányzási formája?

  1. királyság
  2. köztársaság
  3. császárság 

              

               5. Igaz-e a következő állítás?

                        A  diktatúrában  érvényesül  a  nép  akarata.

                                       a)  igaz              b)    hamis

6.  A monarchia melyik formájában van az uralkodónak korlátlan hatalma?

                a)  parlamentáris monarchia      b)  alkotmányos  monarchia       c)  abszolút monarchia

 

7.  Ki  áll a monarchia  élén?

                                 a)  uralkodó          b)  köztársasági elnök

8.  Milyen  úton  kerül  az uralkodó  a  trónra?

                    a)  megválasztják             b)  örökli

 

9.  Minden köztársaságban  közvetlenül  az  állampolgárok  választják a köztársasági  elnököt?

                         a)   igen               b)  nem

 

10.  Kösd  össze!

                       köztársaság                                       öröklés

                      monarchia                                          közös  dolog

                      diktatúra                                             uralkodó

                      uralkodó                                              erőszak

         2020. október 26.  hétfő

         Kedves 8.-osok!

  Erre az oldalra teszem fe nektek még a leckét, mert tudom, hogy itt biztosan meg tudjátok nézni.

   Az elmúlt alkalommal a  kormányzati formákról tanultunk.  Ma ezt szeretném még néhány információval kiegészíteni. Arra kérlek titeket, hogy még ezt is írjátok be a füzetbe:

  Szlovákia kormányzati formája  köztársaság. Élén a köztársasági elnök áll, akit a lakosok választanak 5 éves időtartamra. 

   A diktatúra élén diktátor áll. Ez a kormányzati forma az erőszakon alapul.  Nem érvényesül a nép akarata.

  A monarchia 3 leggyakoribb formája:

 Abszolút monarchia  -  az uralkodónak korlátlan hatalma van. Nem köteles betartani a törvényeket.

 Alkotmányos monarchia  -  az uralkodó hatamát korlátozza az alkotmány, tehát neki is be kell azt tartania.

 Parlamentáris monarchia -  az államot a parlament és a kormány irányítja, az uralkodó csak képviseli az                                                            országot, reprezentál. Ilyen az európai monarchiák nagy többsége is:

                                                  Nagy Britannia (Egyesült Királyság), Belgium, Hollandia, Luxemburg, Andorra,                                                        Spanyolország, Svédország, Dánia, Norvégia.

       Jó munkát, szép hetet kívánok mindenkinek! smiley

 

         2020. október 23. péntek

           Kedves 8.-osok!

   Hát mégsem sikerül az iskolában találkoznunk. Ezért így vesszük át a következő tananyagot.  Ez pedig a 

                                    Kormányzati formák

     A tananyagot a 11.-12. oldalakon találjátok meg a tankönyvetekben.

  A világ államaiban 3 kormányzati formát  (államformát) különböztetünk meg: 

        monarchia,   köztársaság ( res publica = közös dolog),   diktaúra.

  A három kormányzati formának a tömör, lényegre törő leírását megtaláljátok a tankönyv 11. oldalán.

  Arra kérlek titeket, hogy ezt másoljátok be a füzetbe. Nem kell ábrát rajzolni. Elég, ha felírod a kormányzati forma nevét, és mindegyikről leírod azt, ami az ábrában a kis téglalapokban van.

   A köztársaságnál mindenképpen írjátok bele azt, amit én odaírtam kékkel!!

    Jó munkát, szép hétvégét kívánok mindenkinek!  smiley

   

   2020. október 21. szerda

   Kedves 8.-osok!

   Az utolsó anyag, amit az iskolában átvettünk,  Az állam funkciói volt.  Most arra kérlek titeket, hogy  a tankönyvetek 9. oldalán levő ábrát rajzoljátok be a füzetbe. Fordítsátok meg vízszintes irányba a füzetet, úgy el fog férni. Használjatok körzőt és vonalzót!

Az új tananyagot majd az iskolában a következő órán szeretném veletek elkezdeni.

Tudom, hogy az  A osztályban egy anyaggal le vagyunk maradva. Ezt az iskolában majd pótoljuk. De az ábrát ti is lerajzolhatjátok.

   Mára ennyi.  Mindenkinek szép napot és jó munkát kívánok!  smiley

2020. október 15. csütörtök

Kedves Tanulók!

  Ismét kialakult az a helyzet, amikor az interneten kaptok feladatokat. Mi már kezdtük venni az Államot, és annak kialakulását.  Mondtuk azt, hogy az állam egy hatalmi-politikai szervezet egy behatárolt földrajzi területen.  Minden államnak van tehát határa. Most egy érdekes kvízt küldök nektek. Európa térképén próbáljátok megtalálni az államokat. Ha a következő linkre kattintotok, megtaláljátok a kvízt:

  https://online.seterra.com/hu/vgp/3007

   Jó szórakozást, szép napot mindenkinek!

 

  

 

 

Novinky

Kontakt

  • Základná škola Viktora Szombathyho s VJM - Szombathy Viktor Alapiskola Námestie Slobody 141 Jesenské - Feled
    Nám. Slobody 141
    98002, Jesenské
  • +421 x 047/5698425

Fotogaléria