Mgr. Veronika Pelleová Povinská

29. 10. 2020 - stvrtok

1. Prečítajte si nasledujúcu povesť!

2. Napíšte názov do zošita!

3. Pripravte ilustráciu k povesti /nakreslite/!

2. úloha: Vypíšte postavy z povesti!

Ostatné úlohy máte na edupage!

26. 10. 2020 - pondelok

Dnešné učivo je RODINA /str.27/.

1. Na strane 27/1 Prečítaj si úvahu o rodine, ktorú napísal Alex

2. Nové slová napíš do slovníka str.  39/ Moja rodina

3. Zostav rodokmeň vlastnej rodiny! /str. 28/

Toto učivo nájdete aj na edupage.sk

22.10.2020- štvrtok

Milí žiaci!

Na dnešnej hodine som pre vás pripravila text s porozumením - rozprávku s vybranými slovami! Pomocou textu preopakujete aj vybrané slová, zároveň precvičujete čítanie s porozumením. wink

Kedves diákok,  a mai órára egy kis szövegértési feladatot hoztam nektek, de a vybrané slová - val. Így két legyet ütünk egy csapásra, átismételitek a szavakat és gyakoroljuk a szövegértést!

Olvasd el és csak a válaszokat írd le a füzetbe - hátulra. Ne az osztályfőnöknek küldjétek el, hanem nekem az e-mail címemre,

pelleovapveronika.zsszombathyho@gmail.com

ahogy már néhányan csináljátok! Köszönöm

Čítanie s porozumením

Vybrané slová

BYSTRÉ DIEVČA  (vybrané slová po b)

Eva je neobyčajne bystré dievča. Pozná Bytču i Banskú Bystricu. Vie, že dobytok býva v maštali. S babkou zbiera bylinky a suší byle, ktoré idú na odbyt. Bylinožravú kobylu, býka a byvola napája vodou. Rada číta o dobýjaní vesmíru, jej dedko dobýval uhlie v bani. Svoj príbytok zbytočne nenapĺňa starobylým nábytkom. Jej byt sa nachádza blízko bystriny, kde často pozoruje lúčne kobylky.

Úlohy:

1. Aké bylinožravé zvieratá boli v rozprávke?
  2. Vymenuj slovenské mestá začínajúce sa písmenom b, ktoré patria k vybraním slovám?
  3. V čom si bystrý ty?

PREČO SA MYŠI NEUMÝVAJÚ  (vybrané slová po m)

Naša myš bývala pri priesmyku blízko Myjavy. Denne videla priemyselné komíny a mýtnika, čo vyberal mýto. Často si mýlila cestu späť. Raz zašla až do mesta. Mýtus o hmýriacom a čmýriacom hmyze v mestách sa potvrdil. V neznámom dome našla mydlo, šmykla sa na mydlinách a myslela si, že je po nej. Jej myseľ sa zahmlila. Snívalo sa jej, že tancuje v daždi s myšiakom a potom sa spoločne žmýkajúžmýkačke. Vtom sa začala mykať. Keď sa prebrala zistila, že ju k životu prebral myšiak jej snov. Odvtedy sa myši radšej labkami dôkladne umývajú bez vody.

Úlohy:

1. Kde bývala myš?
  2. Čo si mýlila myš?
  3. Kto je hlavným hrdinom rozprávky? V kine sme videli rozprávku „ Hon na myš“, aké vlastnosti v nej mala myš?
  4. O čom sa jej snívalo?

Dobrú pracu! Jó munkát!

20. 10. 2020 - utorok

Milí žiaci!

Teraz, keď ste doma, máte možnosť aj čas preopakovať vybrané slová. Čiže  nasledujúcich dňoch budete opakovať vybrané slová!

Kedves diákok, mivel most otthon vagytok, több időtök van, lesz időtök átismételni a vybrané slovát! A következő napokban kérlek titeket, becsületesen ismételjétek át a többi vybrané slovot is.

Megtaláljátok a tankönyben si: 23-24-25-26 oldalon és a fénymásolaton, amit adtam nektek még szeptemberben. Najprv preopakujte, potom vyriešte úlohy!

Most pedig online feladatok lesznek. A szlovák füzetbe írjátok fel az elért százalékot.

Dobrú zábavu!

Milá trieda!

Sajnos megint így fogunk találkozni, de remélem nem sokáig, ugyanis nagyon sok tervünk van együtt. Végre sikerült átvenni mindent,  ami az előző évben lemaradt, s most megint ez. Nem baj, megoldjuk ezt is. Ha tovább fog tartani az ilyen tanítás, változások lesznek a szlovákól. Majd megírom, ha aktuális lesz.

Vítam Vás, milí žiaci!

Dnes vám dám celú prvú kapitolu - ŠKola + slovíčka. Opakujte prosím vás, aby ste vedeli - osvojili  nové pojmy, slová.

Most szlovákból arra kérlek titeket, hogy az egész 1.kapitolát - Škola és a szavakat - ismételjétek át. Az előző órán is így feleltünk, ismételtünk mindent. De a szavakra helyezzétek most a hangsúlyt, a többi szépen ment.

Dobrú prácu! Jó munkát!  smiley