Lorem ipsum

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed venenatis mollis lac us a egestas.
Rólam 7.B magyar irodalom 7.A magyar 7.B szlovák 6.B magyar Informatika 7.B Informatika 5.C 8.A,B,C magyar 2020/2021 Informatika 7.B,C 2020/2021 Informatika 6.B 2020-21 Etika 8.B 2020-21 Informatika 8.A,B,C 2020-21 Informatika 5.D 2020-21 INFORMATIKA 2022

Mgr. Ladislav Rabec

7.A magyar

Kedves 7.A osztály!

Üdvözöllek Titeket az online magyar órán! Az elkövetkező két hét folyamán itt fogunk együtt tanulni.

Minden nap, amikor az órarendetekben is lenne közösen óránk, felkerülnek ide a magyar nyelvtan órák tananyagai, valamint a hozzájuk tartozó feladatok. 

Hogy könnyebb legyen a tananyagok nyomon követése, az egyes leckéket dátummal fogom ellátni.

Ha bármilyen kérdésetek lenne, azt a ladislavrabec.zsszombathyho@gmail.com e-mail címen, illetve a Facebook csoportba/Messengeren tehetitek fel. Az elvégzett feladatokról készített fotókat is ide várom. /tehát vagy Messengeren külditek vagy pedig e-mailben/

Sikeres együttműködést és eredményes, élményekben gazdag tanulást kívánok! :)

Üdvözlettel,

Rabec tanító bácsi

 

 

2020. június 19. /péntek/

Kedves tanulók!

Ezzel az utolsó bejegyzéssel zárulnak az online magyar órák. Remélem hasznotokra vált a közös munka, és voltak kellemes percek az együttanulás ideje alatt.

Végezetül készítettem Nektek egy visszajelző lapot, amelyen keretül értékelhetitek saját magatok.

A kérdőívet a linkre kattintva /vagy azt bemásolva a keresőbe/ érhetitek el. 

https://forms.gle/CwhDcJKaj2qApeUA7

 

Köszönöm a kérdőív kitöltését és az együtt online eltöltött heteket!

Kellemes nyarat és szép élményekben gazdag vakációt kívánok Nektek! 

Üdvözlettel,

Rabec tanító bácsi

 

 

 

 

2020. június 15. /hétfő/

Téma: NYELVTAN - Birtokos jelző

Kedves 7.A!

A mai leckével zárul az ezévi nyelvtan tananyagunk. Már átvettük a minőség- és a mennyiségjelzőt. Most a harmadik leggyakoribb jelzőfajtával fogunk foglalkozni, a birtokos jelzővel

Most is, mint korábban kidolgoztam Nektek a tanagyagot. A leckéhez hozzáfűzött tanácsokat nem muszáj leírni a füzetbe, viszont a leckét igen! Miután beírtátok az új anyagot, oldjátok meg a feladatokat!

Pénteken még ezt a leckét fogjuk közösen leellenőrizni, és a tanév zárásaként egy kérdőívet kell kitöltenetek, amit a már általatok jól ismert google kérdőív formájában küldök el.

Tehát az itt csatolt dokumentumban találjátok a pénteki lecke feladatait megoldva /sajnos alig küldte el valaki nekem a leckét sad/

A_mennyisegjelz___megoldva(1).pdf

 

Most következik a mai lecke, a birtokos jelző:

A_birtokos_jelz__.docx

A leckéket a füzetben lefotózva várom legkésőbb csütörtök /jún. 18./ estig!

Jó munkát!

 

 

 

2020. június 12. /péntek/

Téma: NYELVTAN - Mennyiségjelző

Kedves 7.A!

Egyre kisebb aktivitást mutattok sajnos, pedig a visszaküldött feladatok azt mutatják, hogy a mondatelemzés nehezen megyen. Ennek számos oka lehet. Biztosan közrejátszik benne a karantén is, illetve a nyelvtan hosszú szüneteltetése. Mégis próbáljátok összekapni magatok, mert jövőre nem tudunk túl sok időt fordítani az ismétlésre!

Azt kérem Tőletek, hogy a leckéhez kapcsolódó feladatokat szintén próbáljátok megcsinálni. Páran csak a tananyagot írtátok le a jelzőhöz, de már a feladatokat nem. A nyelvtan most olyan, mint a matematika, logika kell a mondatok elemzéséhez. Matek órán sem elég, ha leírod az elméletet, a példák kiszámolásából derül ki, hogy tudod-e az elméletet gyakorlatban használni.

A hétfőn feladott minőségjelző feladatait most megoldva elküldöm Nektek. Ellenőrizzétek le magatok! Lapozzatok vissza a füzetben. Már vettük az alany, állítmány, tárgy és határozókat. Azokat már illik felismerni a mondatban, tudni kell jelölni őket + a mondatok ábrájával is foglalkoztunk. Ezt a tudást vegyétek elő a feladatok megoldásához.

Íme a lecke megoldva:

A_jelzok_Jmi_megoldva.pdf

Ma folytatjuk a mennyiségjelzővel. Az alább átküldött tananyag tartalmazza a témához kapcsolódó magyarázatot is + a végén ismét lesznek feladatok. A tananyaggal együtt azokat is írjátok a füzetbe a megoldással együtt. Ha nem jól elemzel, az nem baj, de foglalkozz vele!!!!!! Ahogy korábban, a tananyaghoz fűződő tanári magyarázatot nem muszáj a füzetbe bemásolni /csak amit fontosnak gondolsz/. Itt a mai lecke:

A_mennyisegjelz__.pdf

Ha szeretnétek, a jövő héten tarthatunk online órát, ahol együtt elemzünk élő adásban. Kérlek jelezzétek ezirányú szándékotokat a közös messenger csoportban, e-mailben vagy pedig közvetlenül nekem fb. üzenetben!

A lecke visszaküldésének határideje: június 14. /vasárnap/ éjfél.

Mindenkinek szép hétvégét kívánok! 

 

 

 

 

2020. június 08. /hétfő/

Téma: NYELVTAN - Minőségjelző

Kedves tanulók!

Közeledik az év vége, és mi más mutatná ezt leginkább, mint az, hogy átvettük az irodalom tananyagot!!!!

Nagyon bízom benne, hogy az átküldött leckék bekerültek a füzetekbe, és onnan pedig a fejetekbe. Erről meggyőződni valószínűleg majd csak a szeptemberi hónap során lesz alkalom. Ez a tanév tartalmazta a legtöbb leckét irodalomból, így nagyon sajnálom, hogy nem tudtam személyesen átadni Nektek a teljes egészét. Igyekeztem kidolgozni Nektek a lényeget. Akiknek lemaradásuk van, azok még pótolják, mert szeptemberben egy nagyon rövid ismétlést követően számonkérések lesznek, méghozzá több is. Ezzel nem ijesztgetni akarok senkit, csak felhívom a figyelmetek, hogy az év végével mindenki őrizze meg a füzetét, mert a jövő tanévben szükség lesz rá!

Nyelvtannal már rég foglalkoztunk. Biztos emlékeztek még, hogy mondatelemzést gyakoroltunk. Már megismerkedtünk az 5-ből 4 mondatrésszel: állítmány, alany, tárgy és a határozóval. Már csak a jelzők hiányoznak.

Ismét kidolgoztam Nektek a tananyagot. A jelzők rövid bevezetője után rögtön a minőségjelzővel ismerkedhettek meg. A szófajtanból kiindulva a minőségjelző a melléknévnek felel meg, hiszen ez is a "milyen" kérdésre válaszol.

A fájlban találsz rövid útmutatót és feladatokat a minőségjelzőhöz. Természetesen az útmutatót NEM, csakis a tananyagot kell leírni + a feladatokat megoldani a füzetben.

Ha valamit nem értetek, bátran kérdezzetek!

A_jelzok_Jmi.docx

Mindenkinek jó tanulást kívánok!

 

 

 

2020. június 05. /péntek/

Téma: Arany: Tetemre hívás

Kedves gyerekek!

Lassan befejeződik Arany János balladaköltészete. Már csak egyetlen balladájával foglalkozunk, ami szintén a parasztballadák sorát erősíti. A címe: Tetemre hívás. Beszédes a cím. Van benne jócskán tragédia, babona, szerelem - mint egy jó szappanoperában, viszont minőségi tálalásban.

A ballada szövegét megtaláljátok az új könyvetek 136-137. oldalán.

Olvassátok el a szöveget, és csak utána az elkészített tananyagot! 

Ismét lesz a balladából fejből feladott rész. /első és utolsó versszak/. Ezért a kidolgozott word dokumentumba mellékelem a teljes ballada szövegét, amit viszont NEM KELL beírni a füzetbe, csakis az előtte lévő tananyagot.

A szavalatot ismôt videón küldjétek el!

Mivel végére értünk a romantika korszakának /és lassan a tanévnek is/ a korsazkot összefoglaló kérdéseket is kaptok, amit a füzetben ki kell dolgoznotok. Használhatjátok segítségképp a korábbi jegyzetet.

Tetemre_hivas_osszefoglalo.docx

A leckét hétfő délig küldjétek vissza!

Szép hétvégét és jó tanulást kívánok!

 

 

 

 

2020. június 01. /hétfő/

Téma: Arany: Tengeri hántás

Kedves gyerekek!

Először is nagyon boldog gyermeknapot kívánok valamennyiőtöknek! Remélem csupa szép és jó dolog történik Veletek ezen a napon (is). wink

Múlt alkalommal Arany János egy történelmi balladájával, A walesi bárdokkal foglalkoztunk. Ki tud még nekem mondani egy másik történelmi balladát Aranytól, amivel már az előző tanév során foglalkoztunk? Írjátok meg nekem üzenetben!

A mai nap Arany úgynevezett parasztballadáival fogunk foglalkozni. Ezek a balladák a falusi élethez kapcsolódnak, és a falusi emberek babonáira építkeznek. Ezen balladák hangulata sötétebb, gyakran félelmetesek.

A Tengeri hántás című ballada 2 szerelmes tragédiáját idézi meg. A műfajra jellemző szaggatottság itt úgy jelenik meg, hogy a történet egyszerre játszódik a múltban és a jelenben. Az okozza a balladai homályt, hogy nem könnyű eldönteni, melyik sor szól a jelenben és melyik kapcsolódik a múlthoz.

Arany János írói képességét ebben a balladában is megcsillogtatta, amit az új tankönyvetek 134-135. oldalán találtok.

Olvassátok el a szöveget! Nem lesz könnyen érthető, de ismét kidolgoztam Nektek a ballada elemzését, ami segíteni fog a megértésben. Először viszont a balladát olvassátok el figyelmesen, és csak utánna a kidolgozott tananyagot! Teszteljétek magatok, mennyire vagytok jó balladaelemzők!

Tengeri_hantas(1).docx

A feladatod tehát:

OLVASD EL a balladát az irodalomkönyv 133-135. oldaláról egészen a feladatokig! Feladatokat most nem kell megoldanod. FEJBŐL viszont tanuld meg a ballada első két versszakát (addig, hogy Te gyerek, gondolj a tűzzel)! Küldj fotót/fotókat a másolt szövegről!

A fejből megtanult szöveget a szokásos módon, videóüzenetben kérem elszavalni.

Határidő: június 04, csütörtök, 12:00.

Jó tanulást!

 

 

 

 

2020. május 29. /péntek/

Téma: Arany János balladái

Kedves tanulók!

Láthatóan fáradtok, enyhül a lelkesedés a leckék visszaküldésével kapcsolatban. Egyre kevesebben dolgoztok, ami nem jó. Még egy kicsit bírjátok ki, már csak 2-3 hét az egész, aztán itt a tanév vége. Nem mindegy az év végi értékelés során, hogy ki milyen aktivitást tanúsított az online tanulás időszakában. Nagyon szeretném, ha összeszorítanátok a fogatokat, még egy utolsó nagy hajrát kezdenétek, és minden leckét valamennyi tantárgyból visszaküldenétek a tanáraitonak.

Lassan átvesszük az irodalom tananyagok, és a tanév utolsó szakaszában nyelvtan és fogalmazási órák lesznek. Ezek közül néhányat online fogunk tartani élő adásban. A részleteket majd leírom a csoportban. 

Ezen az órán elérkeztünk Arany híres balladáihoz. A tananyagot megtaláljátok az elküldött dokumentumban + a hozzá tartozó feladatokat. 

A walesi bárdok /ejtsd: velszi/ ballada szövegét nem kell beírni a füzetbe, viszont az első 5 versszakát fejből kell megtanulni.

Itt a tananyag, a feladatok + a ballada szövege:

Arany_balladai.docx

Másold  az irodalomfüzetedbe az új tananyagot Arany balladáiról! Tanuld is meg! Figyelem: idézetet is kell tanulnod! A felsorolt feladatokat oldd meg! Küldj fotót/fotókat a másolásról, illetve a megoldott feladatokról! Beküldési határidő: június 1., hétfő, 12.00 óra.

A fejből feladott szövegrészt szerdáig, június 3-áig küldjétek el videóüzenetben!

Arany János balladáit a következő prezentáció is feldolgozza a kidolgozott tananyagunknál kicsit részletesebben. Ezt is ajánlom figyelmetekbe. Foglalkozik többek között az Ágnes asszony c. balladával is. :)

https://prezi.com/dlgrunafkvvq/arany-balladai/

Szép hétvégét mindenkinek! :)

 

 

 

 

2020. május 25. /hétfő/

Téma: A fülemile

Kedves Gyerekek!

Kicsit megkésve ugyan, de ezennel felkerült a hétfői magyar lecke. Nagyon kevesen küldtétek még csak el A tudós macskájához kapcsolódó feladatokat. Akik elküldték, azoknak visszjeleztem. A fogalmazást Toldi életéről pedig valóban csak 3-an, 4-en küldtétek. Nem feledkeztem meg róla, úgyhogy továbbra is várom, sőt kérem ezt a leckét is pótolni!!!

Mielőtt Arany János méltán népszerű balladáival kezdenénk foglalkozni, a mai órán egy elbeszélő költemény kerül bemutatásara. A címe: A fülemile.

Másold a füzetbe az új tananyagot, majd oldd meg írásban a kért feladatokat! Küldj fotót/fotókat! Az egész leckét látni szeretném. Köszönöm. Beküldési határidő: május 28., csütörtök, 12.00 óra.

A_fulemile.docx

 

 

 

 

2020. május 22. /péntek/

Téma: A tudós macskája, Családi kör

Kedves Gyerekek!

Arany János élete, valamint a Toldi volt múlt óránk tananyaga. Az életrajzot ugyan leírtátok, de még mindig a többség adós a 8-10 mondatos fogalmazással, melyben az idős Toldi Miklós /Arany János hőse/ visszaemlékezik életére egy önéletírásban. Tehát E/1 személyben kell megírni Miklós életét. A tavaly olvasott Toldiból már ismeritek a történetet, viszont ami utána jött, azt Nektek kell kitalálni. Még mindig kíváncsian várom a fogalmazást, amit elég gépelve elküldeni, nem kell a füzetbe sem írni! 

A mai órán Arany János 2 versével fogunk megismerkedni.

Az első vers az új tankönyvetek 119. oldalán található. /a régi tankönyvben ne keressétek/

A vers címe: A tudós macskája.

Hallgassátok meg a verset + olvassátok is el a könyvből - a szöveget mellékelem pdf-ben:

Mellékelek egy pdf dokumentumot, melyben a vers szövege is benne van + a végén 5 feladatot találtok a vershez.

Ami a füzetbe kerüljöm:

Cím: Arany János: A tudós macskája

Műfaja: szatíra 

Cselekmény: a költő enyhe gúnnyal mutatja be a világtól elrugaszkodott tudóst, akinek a bölcsessége nem akadályozza meg abban, hogy butaságok történjenek vele. (macskája tragikus sorsa) 

Ezután a vershez kapcsolódó 5 feladatot dolgozzátok ki a füzetben! Itt a pdf:

Arany_A_tudos_macskaja.pdf

 

A második vers címe: Családi kör

Aranyt 1851-ben Nagykőrösre hívják tanárnak a református gimnáziumba, ahol magyar nyelvet és irodalmat tanított. Ebben az évben írja meg a Családi kör című versét, ami valójában egy korabeli magyar család nyári estéjét mutatja be. A versben a természet és az emberek békéje tárul elénk, amikor az ember még összhangban élt a természettel.

Sajnos ezt a verset nem találjátok meg a tankönyvben /a hatodikosban benne van/, viszont a következő videóban szöveggel együtt meghallgathatjátok.

Ha elolvastad vagy meghallgattad legalább egyszer, akkor itt van hozzá a prezentáció, ami alapján majd el kell késziteni a jegyzetet.

https://prezi.com/pzvaemyukp7n/arany-janos-csaladi-kor/

Ami a füzetbe kerüljön:

Cím: Arany János: Családi kör

Műfaja: ______________________

A vers keletkezése: /csak a feketét kell leirni/ _______________________________________

Cselekmény: Egy 19.századi parasztcsalád hangulatos estéjét jelenit meg.

A vers szerkezete: 

Verselése: 

Rím: 

 

Erre a hétre ennyi a lecke. Szép hétvégét kívánok!

 

 

 

2020. május 18. /hétfő/

Téma: Arany János élete

Kedves tanulók!

Jókai Mórral zárul az a tananyag egységünk, ami a romantikus regényt mutatta be. Jókai regényeit elemezve fellelhettük bennük a romantikára jellemző leggyakoribb stílusjegyeket. A hisztorikumot /történelmi múlt/ a Kőszívű ember fiaiban, ami az osztrákok általi befolyásoltság idején játszódik, és bemutatja, mennyire megosztja egy magyar család életét a rajtuk is végigsöprő történelem.

Az arany emberben az egzotikumot emelném ki, vagyis a más helyre való elvágyódást. Ezt végül Tímár a Senki szigetén találja meg, amivel együtt a boldogságot is megleli.

A Sárga rózsában nagy hangsúlyt kapnak a szereplők személyiségei. Decsi Sándor és Lacza Ferkó, valamit mindkettőjük szerelme, Klári heves természete.

Az összes Jókai regényt pedig körülfogják a szereplők érzelmei, melyek tetteiket irányítják. Nos, ez az irodalmi értelemben vett nagybetűs ROMANTIKAsmiley

A visszaküldött leckék alapján a 114/3-as feladattal sokatoknak meggyűlt a baja. Az anagramma azt jelenti, hogy a szavak betűi összekeveredtek. Ezt kellett Nektek sorba raknotok és a megfelelő állításhoz kapcsolni. Íme a feladat megoldása:

Sodrott erős kötél, amelyet az állatok befogására használnak - PÁNYVA

Anyag vagy kabátféle felsőruha - SZŰR

A szalmából, nádból készült tető - ESZTERHAJ 

Marhapásztor - GULYÁS

A rövid férfikabát - MÁNDLI

Most egy ismerős tananyaggal folytatjuk. Arany János életét elevenítjük fel, kicsit kiegészítjük a hatodikban már tanultakat.

Petőfi mellett Arany a legnagyobb romantikus költőnk, aki nem csak verseivel emelkedik ki, hanem az epika műnemében is maradandót alkotott.

A könyvetekben a 116-118. oldalon találjátok ezt az anyagrészt. Olvassátok el onnan is!

Kidolgoztam Nektek részletesen Arany életrajzát. Ne ijedjetek meg a sok dátumtól, nem kell őket megtanulni! Viszont a pdf szövege kerüljön be a füzetbe, és az életrajzot illik alaposan ismerni!

Arany_elete.pdf

Ahhoz, hogy könnyebb legyen a tananyag megtanulása, nézzétek meg a következő videót Arany János életéről! /nagyjából a jegyzet is ezt tartalmazza, viszont érthetőbben, egyszerűbben/

https://zanza.tv/irodalom/romantika/arany-janos-eletmuve-epikus-kolteszete

A videót megnézve lesz még 1 feladat számotokra:

A kisfilmben szó esik a Toldi estéje és a Toldi szerelméről is.

A feladat az lesz, hogy írd meg 10–12 mondatos összefüggő szövegben az öreg Toldi Miklós önéletrajzát! A számodra ismeretlen mozzanatokat pótold a fantáziáddal! 

Ezt a szöveget GÉPELVE KÜLDJÉTEK EL, tehát NEM KELL BELEIRNI A FÜZETBE. Messengeren vagy e-mailben várom az önéletrajzot. Legyen frappáns, de mindenképp kapcsolódjon a már hatodikból ismert Toldi életéhez!

Jó és eredményes munkát! A leckét péntekig kell visszaküldenetek.

 

 

 

2020. május 15. /péntek/

Téma: Jókai Mór: Sárga rózsa

Kedves tanulók!

Jókai Mórtól már foglalkoztunk A kőszívű ember fiai és Az arany ember című regényeivel, melyek a mai napig meghatározó alkotások a magyar irodalomban. 

Ma egy újabb Jókai regénnyel egészül ki a tananyag, ami ezúttal egy kisregény. A címe: Sárga rózsa. Ez egy tragikus szerelmi történet, mely a hortobágyi pusztában játszódik.

A tananyagot az új könyvetek 110-115. oldalán találjátok.

A regényhez kapcsolódó információkat kidolgoztam Nektek pdf-ben, így azt csak le kell írni a füzetbe.

Jokai_Sarga_rozsa.pdf

Viszont ezt követően olvassátok el a 110-113. oldalró a regényrészletet, és a válaszoljatok a feladatokra:

114/3, 6

115/9

Akinek felkeltette az érdeklődését a regény, megnézheti filmben is az alábbi linkre kattintva:

https://www.youtube.com/watch?v=_9ro3OwGChU

Szép hétvégét és jó tanulást!

 

 

 

 

2020. május 11. /hétfő/

Téma: Jókai Mór: Az arany ember

Kedves tanulók!

Az előző lecke során megismerkedtünk Jókai Mór, a "nagy magyar mesemondó" életrajzával, és bepillatást nyertünk A kőszívű ember fiai című regényébe is. 

Ma Jókai egy másik híres regényéről lesz szó, melynek a címe is már figyelemre méltó: Az arany ember 

Sajnos a regény részletes bemutatása tudtommal csak az új tankönyvvel rendelkezők számára elérhető. Az új könyvben a 101-108. oldalakon találjátok.

A leckét kidolgoztam Nektek az itt feltöltött pdf-ben. A teljes dokumentum szövegét írjátok be a füzetbe!

Jokai_Az_arany_ember.pdf

A pdf végén 2 feladat is található. Örülnék, ha minél kreatívabb válaszok születnének a második kérdésre! :)

A regény jobb megértése érdekében mindenképp nézzétek meg a következő linken elérhető videót! Nagyon érthetően, izgalmasan mutatja be a regény részletes tartalmát.

https://zanza.tv/irodalom/romantika/jokai-mor-az-arany-ember

A leckét péntekig kérem visszaküldeni!

Jó tanulást!

 

 

 

2020. május 06. /szerda/

Téma: Jókai Mór

Kedves 7.A osztály!

 

A múlt órán a regény műfajával foglalkoztunk, ahol sorra vettük ennek a népszerű műfajnak az ismertető jegyeit. Tudjuk, hogy a regény a romantika idejében vált igazán népszerűvé, hiszen az emberek elvágyódtak más, egzotikus vidékekre, ahová fizikailag nem volt lehetőségük eljutni. Ezért menekültek az olvasásba, a regények olvasásába, ami egy picit kiszakította őket a hétköznapok valóságából, gondolatban beutazhatták az egész világot.

A romantikus regény műfajának legnagyobb magyar képviselőjével, Jókai Mórral fogunk megismerkedni. /A Mór a Móric rövidítése/. Jókai nagyon termékeny író volt, élete során több mint 150 regényt írt. Azért is közel állhat hozzánk, mert szülővárosa félig Magyarországon, félig pedig Szlovákia területén fekszik. Ez a város Komárom. Itt született eme jeles író, aki regényeivel elvarázsolta a magyar közönséget.

Kidolgoztam Nektek a tananyagot, ami ezúttal 2 részből áll:

1. részben az író életét mutatom be

2. részben egyik híres regényét, A kőszívű ember fiai címűt jellemzem

Jókait a tankönyv 99-100. oldalán találjátok. 

A teljes tananyagot írjátok be a füzetbe + tanuljátok is meg! Itt a lecke:

Jokai_Mor_A_koszivu_ember_fiai.pdf

 

Jó tanulást!

 

 

 

2020. május 04. /hétfő/

Téma: A romantikus regény

Kedves 7.A osztály!

 

A múlt hétfői Petőfi dolgozatot 10 embertől még mindig nem kaptam meg. A többiek elküldték, és még a hét folyamán az eredményeket is megosztom Veletek. Remélem, hogy megkedveltétek Petőfit, és a későbbiekben is örömmel olvassátok el egy-egy versét. Apropó versek... Néhány tanulót leszámítva nem külditek videón, ahogy szavaljátok a feladott verseket!!!! A legtöbben még csak a Himnuszt küldtétek el, azóta csend van. Ne akarjátok, hogy egyszerre borítsam rátok az összes elmulasztott tananyagot magyarból! Kérlek Benneteket, hogy folyamatosan dolgozzatok!

Az új tananyag /még mindig az irodalomnál maradva/ a REGÉNY műfaja lesz, amiről már a 6. évfolyamban sokat foglalkoztunk. Gondoljatok csak vissza például az Egri csillagokra vagy a Robinson Crusoe-ra!

Ismét kidolgoztam pdf-ben a leckét, amit az új tankönyvben is megtaláltok a 98. oldalon. 

Írjátok be a füzetbe a tananyagot, majd válaszoljátok meg írásban az utána lévő kérdéseket!

Itt a pdf:

A_ROMANTIKUS_REGENY.pdf

A tananyagot legkésőbb szerdára pótoljátok be. Fektessetek energiát a lecke végén lévő feladatokba is!

Jó tanulást!

 

 

 

2020. április 27. /hétfő/

Téma: Petőfi Sándor - összefoglalás

Kedves tanulók!

Elérkeztünk Petőfi Sándor munkásságának összefoglalásához. Egy kis emlékeztető: először átvettük hosszú tananyagban a költő életét, majd a munkásságát taglaltuk a következő pontokban: családi költészete, tájversek, szerelmi- és forradalmi költészete. Emellett nagyon sok verset említettünk, közülük jó néhányat meg is kellett tanulni fejből. Még mindig nagyon sokan nem feleltetek a versekből!!!

A mai tananyag Petőfi összefoglalása teszt formájában. Elkészítettem Nektek a kérdőívet. A kérdések megválaszolása után küldjétek vissza az utolsó kérdés utáni gombra kattintva! Használhatjátok a tankönyvet és a füzetet, viszont mivel tényleg nagyon könnyű kérdéseket állítottam össze, próbáljátok önállóan megválaszolni! Remélem mindenkinek jól fog sikerülni a dolgozat.

Erre a linkre kattintva érhetitek el a tesztlapot:

https://docs.google.com/forms/d/1NRmmmBAeBFW65lrvoRk2L6j6WQ8kXSocbUHF1uN2KWU/edit

vagy pedig másoljátok be ezt a linket a keresőbe:

https://forms.gle/M48uGjimrycvnqhUA

Jó munkát mindenkinek!

 

 

 

 

2020. április 24. /péntek/

Téma: Petőfi Sándor - forradalmi költészete

Kedves tanulók!

Petőfi Sándor utolsó nagy költészeti szakaszába érkeztünk, ami a költő forradalmi munkásságát mutatja be. Ezzel az anyaggal zárul ez a hosszú témakör. Petőfi nem véletlenül a "szabadság, szerelem" költője /ebben a sorrendben/, életét ez a 2 dolog határozta meg leginkább.

Kidolgoztam nektek a tananyagot pdf formátumban. A teljes tananyagot írjátok be a füzetbe és tanuljátok meg!

Nemzeti dalt végig kell megtanulni, mind a 6 versszakot!!!!! Videóra felmondjátok és elkülditek nekem messengeren legkésőbb május 8-ig. Ne feledjétek, addig még sok más verset is el kell küldenetek, amit már táblázatban feltüntettem!!!!

 

Folyamatosan tanuljátok a leckét, mert hétfőn ismét lesz egy számonkérés Petőfiből teszt formájában. 

Itt van tehát a mai lecke. Az új könyvetekben a 92-97. oldalon találjátok. Olvassátok el onnan is a leckét és természetesen a verseket!

Petofi_forradalmi_kolteszete.pdf

Csatolok egy szöveggyűjteményt is Petőfi forradalmi verseiről. Itt az összes tananyagban említett vers szövegét megtaláljátok.

Petofi_Sandor_forradalmi_szoveggy.pdf

Olvassátok el figyelmesen ezeket a verseket! A költő életét, gondolkodásmódját leginkább a művein keresztül ismerhetitek meg. Tehát olvassatok tőle sok-sok verset! Érdemes.

Jó tanulást és szép hétvégét!

 

 

 

2020. április 22. /szerda/

Téma: Petőfi Sándor - szerelmi költészete

Kedves tanulók!

Ma elérkeztünk Petőfi egyik legjelentősebb korszakához, a szerelmi költészetéhet. Nem véletlenül tartják a "szabadság, szerelem" költőjének. Verseiben egyedi módon udvarolt, és ő teremtette meg a magyar irodalomban a hitvesi költészet műfaját a feleségéhez, Szendrey Júliához írt szerelmes verseiben. Akármennyire is hihetetlennek tűnik, ezidáig a költők csak szeretőknek, esetleg olyan nőknek írtak szerelmes verseket, akiket nem kaphattak meg, így maradt a vágyódás utánuk. A feleségekhez férjeik nem írtak addig szerelmes verseket. Mintha már nem érezték volna szükségét a további udvarlásnak. Ezt a nem túl szép szokást törte meg Petőfi, aki feleségéhez, Szendrey Júliához gyönyörű hitvesi költeményeket alkotott. 

 

Kidolgoztam ismét nektek pdf-ben az egész tananyagot. Az új könyvben a 88-91. oldalon található ez a rész, a régi könyvben valahol a 120. oldal környékén.

A legfontosabb versek ebből a témakörből a:

Fa leszek, ha... /végig megtanulni fejből/

Reszket a bokor, mert...

és a

Szeptember végén /végig megtanulni fejből/ című versek. 

A tananyagot ebben a pdf-ben olvashatjátok:

 

Petofi_szerelmi_kolteszete.pdf

 

Az egészet írjátok be a füzetbe + a végén lévő feladatot is oldjátok meg!

Azért, hogy megszilárduljon a már átvett tananyag, nézzétek meg ezt a valóban érdekes videót Petőfi és Júlia szerelméről. Sok olyan dolgot mond el, ami nincs benne a tankönyvben. Itt a link a zanzás videóhoz:

https://zanza.tv/irodalom/romantika/szerelem-es-csalad-petofi-sandor-kolteszeteben

 

A versek tanulásához csatolok egy kis segítséget youtube videó formájában:

 

SZEPTEMBER VÉGÉN

 

Fa leszek, ha...

Jó tanulást mindenkinek! Teljék sok örömetek Petőfi verseinek olvasgatása közben! Péntekig küldjétek vissza a leckét!

 

 

 

 

2020. április 20. /hétfő/

Téma: Petőfi Sándor - tájleíró költészete

Kedves diákok!

 

Petőfi családi költészetéhez kapcsolódó kérdéseket megoldva itt találjátok:

 

BEFORDÚLTAM A KONYHÁRA...

Gyűjts a versből minél több olyan szót, ami a tűzhöz kapcsolódik!

 

rágyújtottam, égett, tüzet rakott, lobogott, lángja, kialudott, meggyúladott

 

EGY ESTÉM OTTHON

Írd le azt a mondatot a versből, melyből kiderül, hogy az apa nem is tudja, mit csinál egy színész!

 

"Szeretném látni egyszer,

Mint hánysz bukfenceket."

 

Hány versszak foglalkozik a költő apjával és mennyi az anyjával? /két számot kérek/

apjáról ___11__________ versszakban ír

anyjáról ______3_______ versszakban ír

 

Az új anyag Petőfi tájleíró költészete. Ezt szintén kidolgoztam nektek a következő pdf dokumentumban. Az egészet írjátok be a füzetbe! A új tankönyvben 84-85. oldalon találjátok.

 

Pet__fi_tajleiro_kolteszete_.pdf

 

 A Tisza című vers elemzéséhez itt egy kis kedvcsináló:

A könyvben a 85-87. oldalon találjátok a verset!

 

Legközelebb ismét szerdán teszek fel új leckét. Addigra ezt pótoljátok be! Ez most tényleg nem sok. Valamint küldjétek a szavalatokat videóüzenetben!

Jó tanulást mindenkinek!

 

 

2020. április 17. /péntek/

Téma: Petőfi Sándor - családi költészete

Kedves diákok!

Remélem mindenkinek jól telt a húsvét annak ellenére is, hogy most mindenki számára rendhagyóan zajlott. A leckéket átnézve igyekezzetek pótolni a még vissza nem küldött tananyagokat! Különös tekintettel a memoriterekre!!!

Miután már megismerkedtünk Petőfi életének főbb mozzanataival, a közvetkező órák alkalmával költői munkásságát meghatározó főbb állomásokat vesszük sorra. A költő életének eseményei meghatározzálk versei hangulatát és témáját. 

Ma Petőfi családi költészetével foglalkozunk. Ebben a témában 2 verset emelek ki. Az új könyvetekben a 81. és a 83. oldalon találjátok a verseket. Viszont pdf dokumentumban is mindent megtaláltok. Kidolgoztam nektek.

Csak azt írjátok le a füzetbe, amit pirossal írtam! Itt a pdf dokumentum:

Petofi_Csaladi_versek.pdf

A tananyagot hétfőig írjátok be a füzetbe, fotózzátok le, majd küldjétek el nekem!

Kellemes hétvégét mindenkinek! Jó tanulást!

 

 

 

2020. április 06. /hétfő/

Téma: Petőfi Sándor - élete, munkássága

Kedves tanulók!

A magyar romantika korszakának eddig 2 költőjével foglalkoztunk - Kölcseyvel és Vörösmartyval. Mindketten meghatározó alakok a magyar romantikus irodalomban, de a most következő költő nem csak a magyar-, de a világirodalomban is jelentős szereplő. A legismertebb magyar költővel, Petőfi Sándorral fogunk foglalkozni.

Kidolgoztam nektek alaposan az életét. Tudom hosszú lett, de róla ennyit illik tudni. A word dokumentumot teljes egészében másoljátok be a füzetbe (3 oldal), viszont erre van elég időtök, mert csak jövő hét szerdára kell elkészülni vele /azaz húsvét utánra/. Persze minél ügyesebben elkészültök, annál jobb. :) Ezt kell lefotózni és elküldeni!

Pet__fi_Sandor_elete.docx

 

A tananyag a költő egész életét és pályafutását tartalmazza. Pirossal írtam a verscímeket, ezeket ti is színessel emeljétek ki + narancssárgával az egyéb fontos információkat.

A tankönyvben /új/ a 78. oldalon kezdődik Petőfi (a régi könyvben sajnos nem tudom megmondani, de valahol a 100. oldal környékén keressétek -  aki megtalálta, írja be a közös oldalra).

Közben folyamatosan szeretném kérni a videóanyagokat a szavalatokkal. Nagyon sokan küldtétek már a Himnuszt. Néhányótoknak visszaíram, hogy még nem elég jó, azok pótolják a hiányoságokat, gyakorolják és újra küldjék el a videót!

A Husztot még nagyon kevesen mondtátok fel. Kérem azt is küldjétek folyamatosan!

Legkésőbb húsvét utánra a Szózat 1-7 strófáját is szavaljátok el, és küldjétek el róla a videót!

 

Elkészítettem táblázatban azokat a verseket, amit tanulnotok kell. Ott vannak a határidők + a megtanulandó mennyiségek - a számok a versszakokra utalnak. Így tudtok mihez igazodni.  (az, hogy a nevetek mellett nincs bejelölve az elmondott vers, azt ne vegyétek figyelembe - azt még nem töltöttem ki)

Amit fejből kell megtanulni, ne felejtsétek visszamenőleg is beírni a memoriter füzetbe!

Memoriter_ellenorzo_7A_2020.pdf

 

Jó készülést mindenkinek!

Békés, örömteli húsvéti ünnepeket kívánok az egész osztálynak!

A lányoknak egy kevés vizet apától, testvérektől. A fiúknak pedig csokitojást anyától és a leánytesóktól. 

Vigyázzatok magatokra!

 

 

 

 

2020. április 03. /péntek/

Téma: Vörösmarty Mihály: Szép Ilonka, Szózat

 

Kedves 7.A osztály!

A mai leckében Vörösmarty már általatok is olvasott elbeszélő költeményével foglalkozunk. Ez a Szép Ilonka. A vers elemzését megtalájátok a csatolt szöveges dokumentumban.

Továbbá új anyagként megismerkedünk a Himnusz párversével, a Szózat c. költeménnyel.

Az alábbi word dokumentum tartalmazza mindkét vers elemzését. Ez kerüljön be a füzetbe /a teljes dokumentum szövege/. A Szózat szövege is mellékelve van a dokumentumban. Abból csak az az első 7 versszak kerüjön be, amit pirossal is jelöltem!

Szép Ilonka - tankönyv 69-71. oldal

Szózat - tankönyv 74-75. oldal

 

Vorosmarty_Szep_Ilonka_Szozat.docx

 

A Szózat 14 versszakból /strófából/ áll, melyből az 1-7-et fejből kérem megtanulni jövő hét péntekig!!!!

Jövő pénteken sort kerítünk ismét egy online feleltetésre.

A feleletek osztályozva lesznek!

Jó tanulást! Várom a fényképeket. Mindekinek kellemes hétvégét kívánok! :)

 

 

 

2020. április 01. /szerda/

Téma: Vörösmarty Mihály: Szép Ilonka

 

Kedves 7.A osztály!

Vörösmarty életével a hétfői nap foglalkoztunk. A mai tananyagunk a költő egyik legszebb verse, a Szép Ilonka, ami egy tragikus szerelmet mesél el 3 részben. Vörösmartynak ezt a versét egy személyes élmény ihlette. Amikor házitanítóként dolgozott a Perczel családnál, ahol a 3 fiútestvért tanította, beleszeretett a legfiatalabb, egyetlen leánytestvérbe, Perczel Etelkába. A gazdag család nem nézte jó szemmel a kezdődő románcot, végül aztán el is tiltotta őket egymástól. Ez a be nem teljesült szerelem ihleti a Szép Ilonka című költeményt.

Hallgassátok meg a költeményt a következő linken,

https://www.youtube.com/watch?v=8atserPp8ag

közben pedig a szöveget is figyeljétek -  azt pedig itt küldöm: /vagy megtaláljátok a tankönyv 69-71. oldálán/

Vorosmarty_Mihaly_Szep_Ilonka_szoveg.docx

 

FELADATOK:

1. feladat: színes ceruzával rajzoljatok le egy jelentet a versből! Ezt kell lefotózni és elküldeni!

2. feladat: az alábbi linkre kattintva egy rövid tesztet találtok. Figyelmesen töltsétek ki, majd küldjétek vissza! Erre jegyet is kaptok!!!!! Segédeszközt használhattok! Itt a link:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdxIMhBfrI6ufhgczHOgtbfXxE2qGtZAb2VvunFJrJeFTmenw/viewform

 

Ne feledjétek, hogy pénteken fogom kérni a Himnuszt és a Husztot fejből! Annyi kedvezményt kaptok, hogy péntekig aki nem győzi mindkét verset, annak elég csak a HIMNUSZból lefelelnie. A Husztból pedig felel a jövő hét elején. Aki győzi megtanulni mindkét verset, az feleljen le mindkettőből!

Ez a feleltetés a következő módon fog zajlani:

a.) vagy készítetek egy videót, ahol csukott / vagy letakart szemmel mondjátok fel a verset. Ezt a videót nekem privátban elkülditek facebookon - ezt meg lehet tenni bármelyik nap most péntekkel bezáróan

b.) facebookon keresztül videócset formájában felhívtok, és akkor mondjátok el a verset /a hívás időpontjában megegyezünk, de valamikor a délelőtti órákban kerítünk rá sort/

Jó tanulást!

 

 

2020. március 30. /hétfő/

Téma: Vörösmarty Mihály élete

 

/tankönyv 68-69. oldal/

Kedves 7.A osztály!

Küldöm a hétfőre szánt leckét. Ezt legkésőbb szerdáig küldjétek vissza. Vörösmarty életét kell beírni a füzetbe, majd lefotózni. 

Szerdán ismét teszek fel leckét annak ellenére, hogy az ideiglenes órarendben nincs beiktatva. Bocsánat, de rengeteg a tananyag, így muszáj folyamatosan haladnunk.

Kérlek, amit beírtok, azt tanuljátok is! Ezt kell beírni ma a füzetbe:

 

Vorosmarty_Mihaly(1).docx

 

Sok érdekességet hallhattok a költőről a következő linkre is kattintva:

https://zanza.tv/irodalom/romantika/vorosmarty-mihaly-eletmuve

 

A fejből feladott verseket tanuljátok, mert pénteken videós számonkérés lesz. 

Amit fogok feleltetni:

a.) Kölcsey: Himnusz /1-2, utolsó 2 versszak/

b.) Kölcsey: Huszt /teljes epigramma/

 

Várom a fotókat a füzetről! Ha valami nem világos, nyugodtan írjatok, kérdezzetek!

Jó tanulást! :)

 

2020. március 27. /péntek/

Téma: Kölcsey: Huszt + témazáró dolgozat

A mai nap kiegészítjük Kölcsey Ferenc munkásságát a Huszt című versével. /tankönyv 66. oldal/

Ami a füzetbe kerüljön:

Kölcsey Ferenc: Huszt

"Bús düledékeiden, Husztnak romvára, megállék;

   Csend vala, felleg alól szállt fel az éjjeli hold.

Szél kele most, mint sír szele kél; s a csarnok elontott

   Oszlopi közt lebegő rémalak inte felém.

És mond: Honfi! Mit ér epedő kebel e romok ormán?

   Régi kor árnya felé visszamerengni mit ér?

Messze jövendővel komolyan vess öszve jelenkort;

   Hass, alkoss, gyarapíts: s a haza fényre derűl!"

 

Műfaja: epigramma

Verselése: időmértékes verselés

A cím egy városnév, ami ma Ukrajna területén található. 

A vers egy tájkép, melyből egy szellem lép elő. A költeményben megelevenedik a múlt, a jelen és a jövő. A költő Huszt várrománál sétál, amikor megjelenik egy szellem, akivel beszélgetni kezd. A szellem szerint nem kell a múlton rágódni.

 Üzenete: az alkotás ad értelmet az emberi létnek: "  Hass, alkoss, gyarapíts: s a haza fényre derűl!"

Feladat:

Írjátok le és memorizáljátok a fenti szöveget + a verset tanuljátok meg fejből! 

Miután ezzel végeztek, a következő linkre kattintva egy tesztet találtok, ami már tartalmazza a most átvett új tananyagot is. Itt éritek el a tesztet:

 https://forms.gle/yYcurMS58fzsekCC7

A hétvége folyamán mindenki küldje vissza a dolgozatot, ami aztán leosztályzásra kerül. Tehát figyelmesen oldjátok meg a tesztkérdéseket! A végén pedig várom a véleményetek. J

Jó munkát és szép hétvégét! :)

 

 

2020. március 25. /szerda/

Téma: Kölcsey Ferenc: Himnusz /A magyar nép zivataros századaiból/

Már foglalkoztunk Kölcsey Ferenc életével, és most látunk a munkásságához. Költőként örökre beírta a nevét az irodalomkönyvekbe, hiszen nemzeti imánk, a Himnusz írója. Ezzel foglalkozik a mai óránk.

Először figyelmesen olvassátok el a Himnusz szövegét az irodalom tankönyv 63. oldaláról /régi könyvben sajnos nem tudom megmondani/. A szöveget az itt belinkelt videóban is megtaláljátok. Hallgassátok meg! Érdemes.

https://www.youtube.com/watch?v=xn23qsHEmzk

 

Ami a füzetbe kerüljön!

 

A vers elemzése. Ezt csatolom szöveges dokumentumként itt, és írjátok be az egészet a füzetbe:

Kolcsey_Ferenc_Himnusz_elemzes.docx

A verselemzés után a füzetbe írjátok be a vers 1-2. és az utolsó 2 versszakát, amit fejből meg is kell tanulni!!!!!

A füzetbe leírt tananyagot + a Himnusz 4 versszakát lefotózva küldjétek vissza legkésőbb péntekig!

Ne feledjétek, ahogy ígértem, pénteken egy kisebb számonkérés lesz az online átvett irodalmi tananyagból!

Jó munkát mindenkinek! 

 

 

2020. március 23. /hétfő/

Téma: Kölcsey Ferenc

Kedves 7.A osztály!

Bízom benne, hogy mindenkinek érthető volt a reformkor pénteki /szombati/ összefoglalása. Ha valakinek valami nem világos, akkor kérem nyugodtan kérdezzen! 

A hétfői tananyag is a reformkorhoz kapcsolódik, ill. annak képviselői közül a Himnusz írójával, Kölcsey Ferenccel fogtok megismerkedni.

Egy powerpoint /ppt./ prezentációban dolgoztam ki nektek az író életét és munkásságának egy kis részét.

Az új tankönyvben a 61-62. oldalon olvassátok el Kölcsey életét!

A füzetbe viszont csak a prezentáció szövegét írjátok be, és ezt kell alaposan megtanulni. Amit kiemeltem a szövegben, azt legyetek szívesek Ti is színessel írni! Íme a prezentáció:

Kolcsey_Ferenc_elete.ppt

A képeket a tananyaggal szerdáig elég lesz elküldeni, addig ugyanis nem kaptok magyarból új feladatokat. Még szerdán és pénteken fogok küldeni nektek munkát. Pénteken viszont egy virtuális dolgozatot is fogtok írni a következő témákból: romantika /kérdések, amit Ti gyűjtöttetek össze/, reformkor, Kölcsey

Nem kell a dolgozattól félni, érdekes lesz. Tanuljatok! 

Jó munkát mindenkinek! :)

 

 

2020. március 20. /péntek/

Téma: Reformkor 

Kedves tanulók!

A mai témánk, a reformkor egy nagyon izgalmas korszakot idéz meg, amikor az osztrák elnyomás már elviselhetetlenné vált, és Magyarországon a nemesség végre felemelte a hangját. Végül ez után robbant ki az 1848-as szabadsgáharc.

Igyekeztem a következő pdf dokumentumban képekkel együtt érthetően összefoglalni ezt a témát. Kérlek írjátok be az egészet a füzetbe. Ha valamit nem értetek, bátran kérdezzetek. A dokumentumot itt találjátok:

Reformkor_7A.pdf

Egyelőre ennyi. Tanuljátok, amit leírtatok! A képeket hétfőig kérem elküldeni.

Szép hétvégét mindenkinek! :)

 

 

2020. március 19. /csütörtök/

Téma: IRODALOM - Romantika korszaka

Kedves tanulók!

Ahhoz, hogy egy kicsit jobban bele tudjátok képzelni magatok a romantika korába, a tananyag kiegészítése céljából küldök nektek egy kis segítséget.

Az egyik egy powerpoint prezentáció lesz. Ezt alaposan nézzétek meg, majd egészítsétek ki belőle a már létező Romantika jegyzetetek! Itt a prezentáció:

Romantika.ppt

A másik segítség a zanza.tv oldalon közölt videó, ami szintén a romantika jellemzőit mutatja be. Itt a link:

https://zanza.tv/irodalom/romantika/romantika-jellemzoi

Ami a füzetbe kerüljön:

Ahogy fentebb írtam, a prezentáció /esetleg a zanzás videó/ segítségével egészítsétek ki a Romantika tananyagot! /nem kell oldalakat írni!/

Ezután fogalmazzatok meg a témában fejenként 3 kérdést, amit az osztálytársatoknak tennétek fel ebben a témában.

Tehát a kiegészítés + a 3 kérdés kerüljön a füzetbe, és ezt fotózzátok le nekem OLVASHATÓAN! :)

Szép estét mindenkinek és jó tanulást! 

 

 

2020. március 18. /szerda/

Téma: IRODALOM - Romantika korszaka

A tegnapra feladott házi feladat 9 mondat leelemzése volt. Kérlek bennteket, hogy a mellékelt kép alapján ellenőrizzétek a munkátokat! Sokan nem készítették el a mondatok abráit!

Irodalommal fogjuk folytatni a tananyagot. A jelzőket majd közösen fogjuk átvenni és gyakorolni.

Az irodalmon tankönyv 55. oldalán vagyunk. Ez kerüljön be a füzetbe:

Romantika

 

19. sz. első felében ható korstílus (roman (fr.) =regény)

Jellemzői:

- az ember áll a középpontban -  egyéniség /individuum/

- érzelmek felnagyítása (túlzott boldogság, világfájdalom)

- fantázia

- múlt felé fordulás, történelmi témák (nemzeti múlt, népköltészet) /hisztorikum/       

- egzotikum – elvágyódás ismeretlen tájra

- álmok

- mindig valamilyen különlegesre törekszik /unikum/

 

A művészek nem találják a helyüket a valóságban, így az álomvilágba menekülnek.

Okai: a francia forradalom eszméinek bukása, háborúk Európában

Egyre többen olvasnak. Kedvelt az illusztrált útleírás, sokan idegen nyelveket kezdtek tanulni

  • kedvelt műfaj lett a regény

Képviselők – irodalom: Byron, Shelley, Keats, Heine, Victor Hugo, Puskin

                        zene: Schubert, Strauss, Verdi, Wagner, Liszt Ferenc, Erkel Ferenc

                 festészet: (itt megjelennek az óra elején látott képek) pl.: Madarász Viktor, Barabás Miklós

 

Olvassátok el a tananyagot is az 55-56. oldalról + az 57. oldalról írjátok ki az irodalmi képviselőket - név + kiejtés + 1-1 műcím

pl. Byron /bájron/ - Don Juan /don huan/

Jó munkát mindenkinek, és várom a képeket a leírt tananyaggal! :)

 

 

2020. március 17. /kedd/

Téma: Mondattan, mondatok elemzése

A 69 vagy 72/1,2,3,4 -es feladatokban, tehát a -val, -vel nevekhez kapcsolódó toldalékolásával sokatoknak akadtak gondok. Ezért megoldva elkészítettem nektek a következő letölthető dokumentumban. Kérlek benneteket, hogy alaposan nézzétek át, és javítsátok ki! Még jobb, ha egyenesen átírjátok azokat a szavakat, amiket helytelenül toldalékoltatok! Itt a dokumentum!

 Val_vel_toldalekolas_HF.docx

Az lesz a keddi feladatotok, hogy mondattanilag elemezzetek le 9 darab mondatot a füzetben+ábrát is készítsetek hozzá. Ezt kell majd lefotózni!

Előfordulhat, hogy jelző is lesz valamelyik mondatban. Azt hagyjátok ki, mivel még nem vettük!

Íme a mondatok:

1. Vasárnap Károly betért egy étterembe ebédelni.

2. Tegnap Ibolya telibe találta a kapufát.

3. Az igazgató titkára társaságában  Budapestre utazott.

4. A tanár szeretetből figyelmezteti a diákot.

5. Egyes mondatokat többféleképpen lehet elemezni. 

6. A rabló elindult felkutatni a szigeten elrejtett kincset.

7. A házával szemben esténként egy vidám társaság szórakozik.

8. Bízvást remélhetjük az érettségi sikerét.

9. A parkon innen motorosok zaja verte fel az éjszaka csendjét.

Ha valakinek gondot okoz a mondatelemzés menetének betartása, annak ajánlom figyelmébe a következő videót!

https://www.youtube.com/watch?v=4SVFVC6ztJo&list=PL0hWfPdqf_3bTB_Ocgba_P0yrRGMkLYIJ&index=4

Jó munkát mindenkinek! Várom az elemzéseket! :)

 

 

2020. március 16. /hétfő/

Téma: Határozók /gyakorlás/ + részeshatározó

Házi feladatra legutóbb a -val, -vel toldalékolás volt feladva a tankönyv 69. oldaláról az 1,2,3,4. feladat /régi könyvben a 72. oldal/.

Ezt kérlek Titeket fotózzátok le, hogy át tudjam ellenőrizni!

Az új tananyag, ami a füzetbe kerüljön be: /tankönyv: 71.o./ - régieknek 74. oldal

A részeshatározó

Írjátok be a füzetbe a bekeretezett részt, valamint az előtte és utána található példamondatokat!

Gyakorló feladat: 72/1 (régiben75/1) - itt csak a részeshatározókat keressétek meg a mondatokban, ahogy a feladat is írja!

A kötelezőn kívül egy kis játékra is szeretnélek invitálni Bennteket. :) Az alábbi linkre kattintva végezzétek el a feladatot, és írjátok meg, hogy hány másodperc alatt sikerült teljesítenetek a feladatot!

https://wordwall.net/resource/912131

A tananyag és a feladat végeztével fotózzátok le a füzetet, és küldjétek el a képet e-mailben, vagy pedig messengeren!

Kellemes időtöltést és jó munkát kívánok! :)

 

 

 

Novinky

Kontakt

  • Základná škola Viktora Szombathyho s VJM - Szombathy Viktor Alapiskola Námestie Slobody 141 Jesenské - Feled
    Nám. Slobody 141
    98002, Jesenské
  • +421 x 047/5698425

Fotogaléria