Lorem ipsum

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed venenatis mollis lac us a egestas.
Rólam 7.B magyar irodalom 7.A magyar 7.B szlovák 6.B magyar Informatika 7.B Informatika 5.C 8.A,B,C magyar 2020/2021 Informatika 7.B,C 2020/2021 Informatika 6.B 2020-21 Etika 8.B 2020-21 Informatika 8.A,B,C 2020-21 Informatika 5.D 2020-21 INFORMATIKA 2022

Mgr. Ladislav Rabec

Kedves tanulók!

 

Az etikával kapcsolatos leckéket ebben a mappában fogjátok megtalálni. Nem kell megijedni, inkább gyakorlati feladatokra kell számítani. :)

 

 

2020. november 04.  (csütörtök)

 

Erkölcsi értékek

Az erkölcs fogalma alatt egy adott társadalom által régebbi tapasztalatok alapján összegyűjtött és helyesnek ítélt viselkedési szabályok összességét értjük.

Az erkölcs azon elvek összessége, amelyek a helyes és helytelen, a társadalmi jó és rossz megkülönböztetését segítik a cselekvésben.

Az erkölccsel kapcsolatos felfogások a történelemfolyamán gyakran változtak és ma is különböző erkölcsi nézetek élnek egy időben. A közösségi szinten elfogadott úgynevezett közerkölcs szabályai társadalmi csoportonként, kultúránkéntországonként változnak.

Mit nevezünk értéknek? Olyan erkölcsi elveket, amelyeket jónak és fontosnak tartunk. Ilyen például a megbocsátás, a becsületesség, a szabadság, a szeretet, az élet tisztelete és az önfegyelem. Az, hogy mit tartunk értéknek, hatással van a viselkedésünkre, a fontossági sorrendünkre és a kapcsolatainkra, valamint arra, hogy mire tanítjuk a gyermekeinket. Ám annak ellenére, hogy az erkölcsi értékek fontosak, hanyatlóban vannak.

 

FELADAT:

Mesélj el egy olyan történetet, melyben erkölcsösen viselkedtél, és utána jó érzésed volt!

Lehet ez a történet régebbi vagy mostani, az a lényeg, hogy igaz történet legyen. Ha nem jut eszedbe veled kapcsolatban ilyen történet, akkor mesélj el egy olyat, ami nem veled, hanem valamelyik ismerősöddel történt meg!

 

 

 

2020. október 29.  (csütörtök)

  Kedves Tanulók!

A mai óránk témája az erények.

Mit is hívunk erényeknek?

Az erények az ókori bölcseletekben olyan elvek, amelyek a mindenkori ember erkölcsi kötelességeire hívják fel a figyelmet. Mivel a „kötelesség” szó manapság inkább ellenállást vált ki a legtöbb emberből, ezért fogalmazzuk meg lényegüket úgy, hogy az erény egy olyan készség és erő, amely jóvá teszi az emberek cselekedeteit. Akár gyermekek vagyunk, akár felnőttek, az erények univerzális elvek, melyek támaszok a lelki fejlődésben.

Azaz ha betartjuk az erényeket, akkor jó emberként tudunk élni. 

Sokan próbálták megfogalmazni, hogy melyek azok az erények (elvek, szabályok) amiket betartva helyesen élhetjük életünket. Egy ókori kínai gondolkodó, Konfucius (Konfúciusz) 8 erényről beszél.

Konfucius nyolc erénye:

  1. Gyermeki jámborság (Szülők iránti tisztelet)
  2. Testvériség (Testvérek tisztelete)
  3. Hűség
  4. Bizalom (Ígéretek megtartása)
  5. Udvariasság
  6. Igazságosság
  7. Becsületesség (Megvesztegethetetlenség)
  8. Szégyen hiánya

 

A ti feladatotok az lesz, hogy Konfucius 8 erényéből kiindulva készítsetek egy listát azokról a szabályokról (elvekről), ami a ti életeteket irányítják! Rövid indoklást is kérek, hogy mért pont azokat az elveket választottad!

Az is lehetséges, hogy ti magatok is találtok olyan erényt, amit Konfucius nem említett a nyolc között. Akkor nyugodtan azt is odaírhatjátok a tieitek közé.

Nem muszáj, hogy nektek is 8 erény legyen. Lehet több, de kevesebb is. Viszont legalább 4-et mindenképpen írjatok!

 

 2020. október 21.  (szerda)

  Kedves Tanulók!

 Mára egy nagyon egyszerű feladatot kaptok:

 Írjátok le, hogy szerintetek melyik a 10 legszebb magyar szó.  Mivel etikára nincs füzetünk, nyugodtan beleírhatjátok a polgári füzetbe is hátra.

Kíváncsi vagyok a véleményetekre. Ha leírtátok, fényképezzétek le, és küldjétek el nekem.

   Szép napot mindenkinek! smiley  

 

 

2020. október 19. /hétfő/

Mennyi időt töltesz a monitor előtt 1 nap alatt?

 

Az első online feladatotok az lesz, hogy őszintén kitöltitek az itt feltett kérdőívet. Ebben arra vagyok kíváncsi, hogy ki mennyi időt tölt egy átlagos nap a monitor előtt. Ebbe beletartozik minden monitor, tehát a telefon, tablet, számítógép és a tv is!

A kérdőívben egy mintát is küldök. Pirossal kitöltöttem, hogy miként képzelem el a válaszokat. Mindig tüntesd fel azt is, hogy telefonon, vagy tableten, vagy épp min nézed a képernyőt!

Tehát töltsétek le az itt felrakott táblázatot, és a piros szöveg helyére írjátok be a saját válaszaitokat a monitor előtti szokásaitokról!

Válasszatok egy napot, monjuk a holnapit, és becsületesen, minden alkalmat jegyezz fel, amikor monitor elé ülsz!

A feladatot lehet digitálisan Wordben elküldeni, vagy lefotózva füzetben. A lényeg, hogy MINDENKI küldje vissza nekem legkésőbb szerda délig!

Mennyit_ulok_a_monitor_el__tt_1_nap_alatt(1).docx

Novinky

Kontakt

  • Základná škola Viktora Szombathyho s VJM - Szombathy Viktor Alapiskola Námestie Slobody 141 Jesenské - Feled
    Nám. Slobody 141
    98002, Jesenské
  • +421 x 047/5698425

Fotogaléria