Zsuzsanna Pesty-Mag
Biológia 8.évfolyam
2020.6.3.
11.óra
Június 5.
Környezetvédelmi világnap
Ha kivágtad az utolsó fát,
Ha kifogtad az utolsó halat,
Ha elszennyezted az utolsó folyót,
Rájössz, hogy a PÉNZ NEM EHETŐ!
(Greenpeace)
Az ENSZ főtitkára 1996-ban felhívással fordult a világ közvéleményéhez a veszélybe került földi élet megmentésére. Az ENSZ felismerte a megoldás sürgős szükségességét, s konferenciát hívott össze. 1972. június 5-16-ig Stockholmban ülésezett a Környezetvédelmi Világkonferencia. Az alábbi okmányokat dolgozták ki, és ajánlották megvalósításra:
- Nyilatkozat az emberi környezetről
- Nyilatkozat az irányelvekről
- Akcióprogramokra vonatkozó javaslatok
- Szervezeti intézkedések
A "Nyilatkozat az irányelvekről" című okmányban szerepel: "Az embernek alapvető joga van a szabadsághoz, egyenlőséghez és a megfelelő életfeltételekhez olyan minőségű környezetben, amely emberhez méltó és egészséges életre ad lehetőséget." A világkonferencia javasolta az ENSZ-nek, hogy június 5-ét nyilvánítsa Környezetvédelmi Világnappá.
Feladat: Járj utána annak, kész-e a saját településetek, falutok környezetvédelmi terve, milyen fontos intézkedéseket tartalmaz, illetve mire nem gondoltak az alkotók! Javaslataidat egy levélben foglald össze.
Új ismeretekkel bővülő hetet kívánok!
2020.5.20.
10.óra
Mi a biodiverzitás - biológiai sokféleség?
A biológiai sokféleség (más néven: biodiverzitás) azt fejezi ki, mennyire gazdag természeti környezetünk, melyet számtalan különböző állat- és növényfaj alkot, és amely ezen túlmenően a fajok élőhelyeit és génállományát is magában foglalja.
Biodiverzitás - az élővilág sokfélesége. A fogalom több szinten értelmezhető, egyaránt jelenti a Földön előforduló élőhelyek sokféleségét, a fajok összességét, a fajon belüli genetikai változatosságot (nézzük csak meg hányféle alma van), de egy kisebb területen belül is értelmezhető, pl. a Kárpát-medence biológiai sokfélesége, vagy akár egy kerti tó biodiverzitását is vizsgálhatjuk. /Ezek a zöld betűs részek kerüljenek bele a füzetbe, a többit már nem kell leírni./
Kiemelten fontos, hogy mindannyian vállaljuk a saját részünket annak érdekében, hogy unokáink is egy sokszínű, egészséges és élhető bolygót örökölhessenek.
Nemrégiben kezdtük el felismerni, hogy a biológiai sokféleség az emberiség számára a legnagyobb érték. Az életet megtaláljuk a mélytengerektől a hegycsúcsokig, bolygónk minden szegletében a nyomára bukkanunk.
Fontos tudatosítani, hogy globalizált világunkban minden az életvitelünket érintő döntés, hatást vált ki a bolygó távoli pontjain is. Számos lehetőségünk van arra, hogy hozzájáruljunk a biológiai sokszínűség megóvásához. Ilyen például a táplálkozás témaköre.
“Minden élelmiszer vásárlás szavazás is egyben. Hajlamosak vagyunk azt hinni, hogy a mi egyéni, kis cselekedeteink nem számítanak, hogy egyetlen étkezésen semmi sem múlik. Ám minden fogásnak, minden egyes falatnak saját előélete van, ahogyan termelték vagy nevelték, ahogy betakarították. A vásárlásaink, a szavazataink szabják meg az előttünk álló utat.”
Jane Goodall
A felhasznált élelmiszereink beszerzésekor részesítsük előnyben a helyi termékeket, igyekezzünk minél közelebbi forrásból beszerezni. Ismerjük meg a helyi termelőket, akár a termelői piacokra látogatással, akár az interneten való keresésükkel.
Hazánkban is drasztikusan csökken napjainkban a rovarok száma. Ez kihat a teljes táplálékláncra, például a fecskék számának alakulására is. Rovarok nélkül elképzelhetetlen az élet, mindegyik faj fontos szerepet tölt be a természetben. Ezért indultak mozgalmak, melyek a kertekben szállás és biztonságos élettér biztosítására buzdítanak. Az élővilág barát kertekben megtalálható a rovarhotel, a gyíkvár, a lepke-teleltető, a darázs-garázs, a süntanya, a béka-garázs, az odú, a porfürdő és madáritató is.
Egyre népszerűbb a lepke- és madárbarát kertek kialakítása. Alapelv a kertrendezés során, hogy táplálékot, vizet, búvóhelyet és vegyszermentes környezetet biztosítsunk az élőlények számára.
A biológiai sokféleség csökkenésével fokozatosan elvesznek a természet azon képességei, amelyekkel az életfeltételeinket biztosítja. Fontos, hogy minden tőlünk telhetőt megtegyünk a kedvezőtlen folyamatok megállítása, vagy legalább mérséklése érdekében.
Alkotói feladatok, melyekből szabadon választhatsz:
1.Készíts Te is egy rovarhotelt / Ha ügyes, érdeklődő vagy, és utána jársz a gyíkvár, a lepke-teleltető, a darázs-garázs, a süntanya, a béka-garázs, az odú, a porfürdő és madáritató készítésének, akár azt is bemutathatod, lefotózhatod az elkészült alkotásod./
2. Süss pizzát, kenyérlángost stb., melyen a természet sokszínűsége látható. Ötlet:
Legyen mosolygós, örömteli, felszabadult hetetek!
2020.5.13.
9.óra
Talajszennyezés - Znečistenie pôdy
A talajt főleg a nehézfémek (pl. ólom, arzén, nikkel, cink) és a szerves anyagok (szénhidrátok) szennyezik. A talajt a savas esők is elértéktelenítik, kimossák belőle a meszet, a magnéziumot és a káliumot, ami a talajlakó mikroorganizmusok pusztulását okozza. Csökken a talajban a levegő mennyisége. Ha a talaj a savas esőknek köszönhetően túlságosan savas kémhatású lesz, elpusztulnak benne a baktériumok, a gyűrűsférgek és a rovarok. Az elpusztult élőlények teteme nem bomlik le kellőképpen. Nem képződik elegendő mennyiségű tápanyag a tápláléklánc alján található növények számára. Ezzel a tápláléklánc megbomlik.
A műtrágyák és a növényvédő szerek (peszticidek) túlzott és nem megfelelő alkalmazása megváltoztatja a talaj tulajdonságait, és előidézik a talajlakó állatok pusztulását és a tápláléklánc megbontását.
A szántóföldek területe az urbanizációnak köszönhetően fokozatosan csökken, különböző mérgező anyagokkal szennyeződik, a szél és a víz fokozatosan elhordja.
Házi feladat: Kutatókká váltok egy hétre.
Részletek a Klímavizsgálat fotón!!!!
P és L értékeket nem kell írni. Szerinted hol nagyobb a páratartalom? (Mérés nélül is meg tudnád határozni?)
A kitöltött táblázat fotóját kérem elküldeni! Köszönöm! Sikeres megfigyelést!
2020.5.6.
A 7.óra anyagát április 29-én ill.30-án papíros formában kaptátok meg, így is várom majd vissza. Köszönöm!
8.óra
Vízszennyezés - Znečistenie vody
Vízszennyezésnek nevezzük azt a környezetszennyező folyamatot, melynek során a víz főként emberi tevékenységből kifolyólag rosszabb minőségűvé válik. A vízszennyezés a vízi állatokat és növényeket károsítja, vagy pusztítja el. Az állatokat akár fizikai módon is veszélyeztetheti. (Például mikor a hulladékba belegabalyodnak).
A vizeket is számos szennyezés éri. Leggyakrabban az iparban és a háztartásokban keletkezett,a vizekbe tisztítatlanul bejutó szennyvizek okoznak környezeti károkat (egy egymillió lakosságú városban évente 500 000 tonna szennyvíz képződik).
A víz szennyeződése több módon is történhet. Egyik lehetőség a mezőgazdaságban használatos szerek (növényvédő szerek, gyomirtók és rovarirtók) túlzott mértékű adagolása.
Ilyen esetekben főleg a talajban található víz szennyeződik. Ezen kívül a táplálékláncba isbekerülnek a káros anyagok. Ez a tápláléklánc egyre magasabb szintjein felhalmozódik, a csúcsragadozók szervezetébe már jelentős mennyiségű is bejuthat.
Az esővíz szennyeződhet a különböző káros anyagok nitrogén-oxidok (nitrogén-monoxid és nitrogén-dioxid), kén-dioxid levegőbe jutásával. Ezen anyagok bejutnak az esővízbe, csapadékként lehullanak, és bekerülnek a talajba, folyókba, tengerekbe.
A vizek jelentős szennyezői a gyárak. Ezek legfőképp úgy rontják a vízminőséget, hogy a korábban folyókból felhasznált vízbe a termékek gyártása során szennyező anyagokat juttatnak, és azokat megtisztítás nélkül juttatják vissza a folyókba, tavakba.
Szennyeződhet a víz a háztartási hulladékok vízbe öntésével is.
Nagyon jelentős károkat okozhat az olajszennyezés. Itt kőolaj, és kőolajszármazékok kerülnek a vízbe, általában hajókból, melyek valamilyen módon megsérülnek. Az olaj a víz felszínén úszik, így elzárja a napfényt és gátolja a vízben élő élőlények gázcseréjét. Továbbá a madarak tollai szennyezettek lesznek, összetapadnak, mely megakadályozza a repülésüket. Mérgező fémvegyületek is vízbe juthatnak, és ezzel komoly károkat okozhatnak. A tengerek szennyezése veszélyezteti az oxigéntermelést az egész világon, ami a halészat csökkenését, a mindennapi életre és az üdülésre alkalmas tengerpartok elértéktelenedését, a tengeri állatok és növények pusztulását okozza.A vízszennyezés következménye lehet a tápanyag-feldúsulás. Algásodáshoz, illetve egyéb károsodásokhoz vezethet a túl sok tápanyag vízbe kerülése.
A kóros algásodás előzménye az, hogy a tengerbe műtrágya, valamint tisztítatlan, magas nitrát- és foszfáttartalmú szennyvíz kerül. A halak és más vízi élőlények nem jutnak elegendő napfényhez. A kékalgák elszaporodása során nappal a vízben lévő oxigén mennyisége megnövekedik, éjjel pedig jelentősen csökken. Éjjel a kékalgák nem termelnek oxigént, hanem elhasználják. A továbbiakban elszaporodik a kékalgákkal táplálkozó állati plankton. Ennek a következménye a vízben lévő oxigénmennyiség jelentős csökkenése, ami a vízi élőlények, főleg a halak pusztulását vonja maga után. Az algák toxinjai az emberre is veszélyesek lehetnek.Egy kis prezentáció:
http://www.verebelyszki.hu/wp-content/uploads/2015/04/V%C3%ADzszennyez%C3%A9s.pdf
Házi feladat:
Figyeld meg lakóhelyed, hogy milyen módon szennyezik az ott lakók a környezetüket? Készíts róla pár soros beszámolót, vagy ha aktívabb vagy, akár egy tiltó posztert is megtervezhetsz, MIT NE TEGYENEK!
Várom az elkészült munkákat!
Kellemes hetet, nyugodt hétvégét!
2020.4.22.
6.óra
Kedves tanulók!
Ma nem adok újabb feladatot, mivel még az előző házi feladatot nem kaptam meg, ahol a SZMOG volt a téma. Gondolom ezen dolgoztok, ezért kaptok még rá időt. 2020.4.29. a határidő. Papír -poszter, beszámoló, illetve powerpoint prezentáció formájában is elküldhetitek.
Addig sok sikert!
2020.4.15.
5.óra
Mai témánk a: Levegőszennyezés - Znečistenie ovzdušia
A következő linkre kattintva megismerkedhetsz a témával. Ha megnézted, elolvastad, akkor keresd a választ a következő kérdésekre, és írd be a füzetedbe.
Link: Légszennyezés
Megválaszolandó kérdések:
1.Milyen a száraz levegő összetétele?
2.Mi a levegőszennyezés?
3.A levegőszennyezés két fő forrása közé mi tartozik?
4.Miben különbözik a természetes levegőszennyezés és az antropogén levegőszennyezés?
5.Mi tartozik a légszennyezés első fő típusába és mi a második fő típusába?
6.Magyarázd meg a két fogalom közötti különbséget: elsődleges szennyezés és másodlagos szennyezés
7.Előfordulási hely szerint hogyan osztjuk fel a légszennyezést?
8.Melyek a levegőszennyezés következményei?
9.Milyen globális természet-és környezetvédelmi kezdeményezésekről, egyezményekről olvastál?
A következő linken a levegőszennyezés forrásairól, következményeiről láthatsz zenés összeállítást.
https://www.youtube.com/watch?v=o5IJUK2whOU
Házi feladat: Készíts hasonló beszámolót a szmogról.
(mi a szmog szó jelentése, mikor alakul ki, hol, milyen típusai vannak, milyen egészségre gyakarolt káros hatása van?)
2020.4.8.
4.óra
Az előző órán az életkörnyezetet befolyásoló tényezőkkel foglalkoztatok. Az ismétlő kérdésekre várom a válaszaitokat:
1.Hogyan avatkozott be az ember a természetbe, milyen tevékenységekkel?
2.Milyen hatással lehet ez a beavatkozás a bioszférára?
3.Írj példát egy-egy ipar negatív hatásáról!
Ökológiai katasztrófák
Pár fotót és videót csatolok a múlt órai tananyaghoz kiegészítésképpen.
1.) 2010-ben Magyarországon átszakadt a vörösiszap-tároló gátja az egyik timföldgyárnál. A mérgező iszap 3 községet árasztott el, toxikus anyagokkal szennyezte a házakat és a talajt is. A szennyezett környezet hosszú időre lakhatatlanná vált.
https://www.youtube.com/watch?v=5gJ-uDxfzOw
2.) 2010-ben a Mexikói-öbölben Louisiana partvidékén felrobbant, majd azt követően elsüllyedt egy tengeri fúrótorony. A kőolaj-katasztrófa során hatalmas mennyiségű kőolaj került a tengerbe, mely nagyszámú tengeri állat és növény pusztulását okozta.
Ezen az oldalon lefelé körgetve találsz egy rövid videót róla:
https://hirtv.hu/hirtvkulfold/minden-idok-egyik-legnagyobb-karpotlasat-fizetik-ki-1069927
3.) Erdőtűz Ausztráliában 2019-ben, mely több hónapig tartott.
https://www.youtube.com/watch?v=PzVBauHZFeI
4.) Génmódosított növények és állatok:
10 génmanipulált állat:
Tollatlan csirke? Aranyozott tengeri csikó??? Sötétben világító állatok??? Popey sertés????
Itt tudhatsz meg többet! Ezt érdemes megnézned!
https://www.youtube.com/watch?v=j9kW4NIJzd4
Házi feladat: Készíts egy beszámolót, PowerPointos prezentációt, ahol újabb ökológiai problémákat, katasztrófákat mutatsz be!
Kellemes ünnepeket kívánok, a szünet után "találkozunk"!
2020.4.1.
3.óra
Az életkörnyezetet befolyásoló tényezők - Faktory ovplyvňujúce životné prostredie
Az ember beavatkozása a természetbe már akkor elkezdődött, mikor elkezdett földműveléssel, állatok háziasításával, lakóhelyek építésével foglalkozni.
Az emberi tevékenység hatása egyszerre lehet kedvező és kedvezőtlen a bioszféra összetevőjére.
A kedvező tényezők -az ember tevékenysége során a kultúrtáj kialakítása ökológiai egyensúlyban van.
A kedvezőtlen tényezők - az emberi tevékenység során megbontódnak a bioszféra összetevői és a közöttük lévő kapcsolatok.
Ez ökológiai katasztrófához vezet.
Az ipar különböző anyagokkal szennyezi a környezet összetevőit. Pl.nehézfém-vegyületekkel, klórvegyületekkel, szén és a kén oxidjaival.
Az energiaipar a természeti erőforrásokból nyerhető energiát hasznosítja. Alternatív energiaforrások pl. a napenergia - napelemek alkalmazása, vízenergia -vízerőművek, szélenergia -szélerőművek, geotermális energia -pl.üvegházak fűtése. Ezek megújuló energiaforrások.
Az ásványi nyersanyagok bányászata kihat a litoszféra felszínére, megváltoztatja a táj domborzatát.
A közlekedés - a kipufogó gázokkal szennyezi a légkört, (kialakul a szmog), nehezítik az állatok vándorlását, nagy zajjal jár, közlekedési baleseteket okoz.
A hulladék tartalmazhat mérgező anyagokat, amelyek a környezet és az ember életét is veszélyeztetik.
A mezőgazdaság nagy mennyiségben használ műtrágyát, növényvédőszereket, nagy mértékű az állattenyésztés.
A helytelen életmód, szennyezett környezet, gyenge minőségű élelmiszerek az emberek egészségi állapotának romlásához vezetnek, civilizációs betegségeket okoznak. Pl. szívbetegségeket, rákot, cukorbetegséget, elhízást, légúti megbetegedéseket.
Figyelem!
Minden héten szerdán teszem fel az új tananyagot.
2020.3.25.
2.óra
Az életkörnyezet - Životné prostredie
A környezet megteremti az élőlények, emberek számára a létükhöz szükséges körülményeket.
Az élőlények környezete szervetlen és élő feltételeket biztosít az életükhöz. Pl.víz,talaj, levegő, más élőlények.
Az ember környezete az emberi tevékenység nyomán átalakult természetes környezet.
Az emberi környezet összetevői:
1.természeti összetevők - víz, levegő, talaj, élőlények
2.mesterséges összetevők - az emberi tevékenység eredményei, pl.lakóhelyek, gépek
3.szociális összetevők - a többi ember, pl.osztálytársak, családtagok, munkatársak
Az emberi környezet része a:
1.munkahelyi környezet -minősége függ a felszereltségtől, esztétikus körülményektől, emberi kapcsolatoktól
2.lakóhelyi környezet - függ a lakóházak tulajdonságaitól, kellő nagyságúnak, tisztának és szépen berendezettnek kell lennie
Lehet városi és vidéki lakóhely.
3.üdülőhelyi környezet - az emberek pihenését, aktív kikapcsolódását teszi lehetővé
Ez kerüljön bele a füzetbe is, és ildomos lenne megtanulni.
További szép hetet, és vigyázzatok magatokra!
Kedves Tanulók!
A biológia órák ezen a héten is tovább folytatódnak, csak rendhagyó módon. Csütörtökön teszem fel az aktuális tananyagot és házi feladatot. A megoldott feladatokat a következő címre várom a megadott határidőre: magzsuzsanna.zsszombathyho@gmail.com. Az értékelésnél most is mérvadó a tartalom és kivitelezés.
Sok sikert! Tartalmas, hasznos, tudásalapú és tudatos internethasználatot!
2020.3.19.
1.óra
Az előző évfolyamokban már tanultatok a sejt felépítéséről. Most ezt a tudást fogjuk feleleveníteni, mert a következő órákon erre építkezünk tovább. Megtudhatjátok, milyen titkot őriz a sejt, amely akár a szemetek, hajatok színét is meghatározhatja....
Kezdjünk is hozzá!
A füzetedbe kérlek írd le a következő jegyzetet, és ennek segítségével ismételd is át a tanultakat!
A sejt - Bunka
A sejt az élőlények legkisebb építőegysége. Minden életfunkció itt játszódik le. Pl.: tápanyagfelvétel, légzés, salakanyagok kiválasztása, szaporodás.
A sejtben kémiai folyamatok játszódnak le, végbemegy az anyagcsere, genetikai információk adódnak át.
A növényi sejt felépítése: sejtfal, citoplazma membrán, citoplazma, sejtmag, kloroplasztok, vakuólum, mitokondriumok
Az állati sejt felépítése: citoplazma membrán, citoplazma, mitokondrium, sejtmag
Házi feladat:
Írd le az egyes sejtrészecskék feladatát és küld el az email címemre!
Határidő: 2020.3.25., óra 14:30